Alternatywne kiepsko radzą sobie ze spadkami na giełdach

Anna Borys
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

Fundusze alternatywne kuszą inwestorów zyskami nawet w czasie bessy. Praktyka wygląda trochę inaczej. W ostatnich trzech miesiącach najsłabiej portfela bronił fundusz Superfund subfundusz C. Jego klienci stracili 20,05 proc. Aktywa wszystkich produktów tego towarzystwa straciły w tym okresie od 9,99 proc. do 20,05 proc. Jeszcze gorzej wygląda stopa zwrotu w ostatnim miesiącu. Wyniki wahają się od -18,12 proc. dla Superfund Trend Plus Powiązany, do -28,04 proc. dla Superfund subfundusz C.

Są to znacznie gorsze wyniki niż funduszy akcji. Najsłabszy produkt inwestujący na warszawskim parkiecie w ostatnich trzech miesiącach osiągnął stopę zwrotu -14,39 proc. Najlepszy stracił tylko 0,69 proc. W ostatnim miesiącu zaś wyniki się wahają od +0,11 proc. dla UniFundusze subfundusz UniMaxAkcje, do -18,72 proc. dla DWS Polska Top 25 Małych Spółek.

Lepiej sobie radzą inne towarzystwa alternatywne. Fundusz Investor z Investors TFI osiągnął wynik w ostatnich trzech miesiącach +30,08 proc., w ostatnim miesiącu zaś +8,05. Investor Gold zarobił dla swoich klientów odpowiednio -7,83 proc. i -4,64 proc. W towarzystwie Opera zaś połowa produktów w ostatnich trzech miesiącach jest na plusie. Najlepszy wypracował +6,18 proc. stopy zwrotu. Mowa o Opera FIZ. Najsłabszy zaś ograniczył straty do -7,92 proc. Zatem nie ma gwarancji, że fundusze alternatywne lepiej poradzą sobie ze spadkami na rynku akcji niż fundusze klasyczne. Różnice w stopach zwrotu świadczą o tym, że decydująca jest strategia konkretnego produktu, nie zaś rynek, na którym inwestuje.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy