Altus chce przenieść fundusze

opublikowano: 04-10-2018, 22:00

W celu ograniczenia ryzyka regulacyjnego Altus TFI planuje przenieść sześć FIZ-ów do zależnego Rockbridge TFI.

Na posiedzeniu 2 października Komisja Nadzoru Finansowego nie podjęła żadnej decyzji w sprawie TFI, wobec których wszczęła postępowanie. Altus, który jest jednym z podmiotów wziętych na tapetę przez regulatora, właśnie „ryzykiem regulacyjnym” tłumaczy decyzję o przeniesieniu zarządzania sześcioma funduszami zamkniętymi do Rockbridge TFI.

Chodzi o fundusze: Altus FIZ Akcji+, Altus ASZ FIZ Rynków Zagranicznych 2, Altus FIZ Aktywny Akcji, Altus ASZ FIZ Global Opportunities, Altus FIZ Akcji Globalnych 2 oraz Altus Market Neutral High Dividend FIZ. To fundusze z grona piętnastu, z których inwestorzy zadeklarowali przed kilkoma dniami wycofanie w sumie 78 proc. aktywów, czyli prawie 1,9 mld zł. Towarzystwo nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zleceń odkupu, które we wszystkich poza jednym przypadkach będą redukowane (w różnym stopniu).

Przeniesienie zarządzania do Rockbridge TFI nastąpi nieodpłatnie. Potrzebna jest do tego formalna zgoda inwestorów i zmiana statutu funduszy. Zajmą się tym zgromadzenia inwestorów, które zostaną zwołane na 30 października. Wejście w życie zmian statutów i przeniesienie zarządzania funduszami powinno nastąpić 4 grudnia 2018 r. Nie wykluczono, że podobną ścieżką pójdą pozostałe fundusze.

Altus pośrednio, przez spółkę Altus Agent Transferowy, kontroluje 79,51 proc. akcji Rockbridge TFI, ale w zakresie operacyjnym i inwestycyjnym działa niezależnie od właściciela. Krzysztof Mazurek, prezes Altus TFI, nie odpowiedział wczoraj na pytanie, jakimi kryteriami kierował się zarząd, selekcjonując fundusze do przekazania. Jak podano w komunikacie, w ocenie zarządu podjęte działania ograniczą ryzyko regulacyjne dla uczestników funduszy zamkniętych oraz tym samym powinny wpłynąć na poziomy odkupień certyfikatów inwestycyjnych tych funduszy. Kilka tygodni temu na przeniesienie zarządzania aktywami pięciu funduszy do Skarbca TFI zdecydował się Trigon TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu