Altus mniejszy o 28 proc.

opublikowano: 20-09-2018, 22:00

Z niemal 13 mld zł do 9,37 mld zł spadły od 31 sierpnia do 17 września 2018 r. aktywa pod zarządzaniem giełdowego towarzystwa.

TFI zdecydowało się na wcześniejszą publikację raportu (zwykle robiło to raz w miesiącu po jego zakończeniu) ze względu na "ostatnie zmiany w wysokości aktywów". Na dzień 17 września pod zarządzaniem było 9,37 mld zł. To o 28 proc. mniej niż 31 sierpnia, a więc w dniu, kiedy zatrzymano, a następnie aresztowano Piotra Osieckiego, byłego prezesa i głównego akcjonariusza towarzystwa.

W czterech subfunduszach, wydzielonych w ramach Altus FIO Parasolowy, czterech subfunduszach SKOK Parasol FIO i funduszu SKOK FIO Rynku Pieniężnego pracowało 451 mln zł, o 914 mln zł mniej niż na koniec sierpnia. Spadek wynika z umorzeń jednostek przez klientów oraz otwarcia likwidacji kilku subfunduszy Altus FIO (ich aktywa w dniu decyzji o likwidacji miały wartość 126 mln zł i nie są wliczane do części otwartej portfela). Na początku tego roku aktywa w tej grupie sięgały 2 mld zł. 3,1 mld zł to wartość aktywów netto w ramach portfeli niededykowanych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, 2,3 mld zł - w ramach portfeli dedykowanych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Tu nie doszło do zmian w porównaniu z końcem sierpnia. Według nieoficjalnych informacji „PB”, klienci FIZ-ów ewentualne deklaracje odkupienia mogą składać do 23 września. Na koniec 2017 r. ta część portfela miała wartość 6,8 mld zł. Do 3,5 mld zł zmniejszyła się wartość aktywów netto w ramach usługi asset management, obejmuje zarówno zarządzanie portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, jak i portfelami funduszy inwestycyjnych utworzonych przez inne towarzystwa. W tej ostatniej części aktywa spadły w ostatnich tygodniach o 2,6 mld zł przede wszystkim w wyniku wypowiedzenia umowy na zarządzanie portfelem inwestycyjnym przez Norges Bank Investment Management oraz zawieszenia umocowania ALTUS TFI do zarządzania częścią portfela inwestycyjnego JSW Stabilizacyjny FIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu