Altus znika z akcjonariatów spółek

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 15-10-2018, 22:00

Towarzystwo poinformowało o sprzedaży akcji kolejnych spółek z portfeli funduszy

Zatrzymanie pod koniec sierpnia byłych członków zarządu Altusa wywołało lawinę problemów. Wśród nich było m.in. wycofanie się niektórych instytucjonalnych partnerów np. Norges Banku i JSW, którzy powierzyli Altusowi aktywa w zarządzanie, czy Esaliensa, który miał się z Altusem połączyć. Wzrosła także skłonność inwestorów indywidualnych do sprzedawania certyfikatów funduszy Altusa. Problemy spółki najlepiej podsumowują liczby: w zaledwie miesiąc wartość aktywów pod zarządem Altusa spadła z 13 mld zł do 7,5 mld zł.

O ile odbieranie aktywów spod zarządu Altusa jest dla samych aktywów neutralne, o tyle już masowe sprzedawanie jednostek przez klientów Altusa powoduje konieczność upłynnienia części zasobów. To właśnie ta ostatnia kwestia zaprzątała głowy inwestorów giełdowych, którzy na przełomie sierpnia i września ruszyli do wyprzedawania akcji spółek, w których Altus miał spory udział. Sytuacja uspokoiła się wprawdzie na początku września, jednak statystyki pokazują, że obawy o wyprzedaż aktywów Altusa częściowo się potwierdziły.

Sama skala wyprzedaży akcji przez Altusa i przypisanie jej do konkretnych spółek nie jest sprawą łatwą. Do progu 5 proc. udziału inwestor w ogóle nie musi informować o swoich ruchach w akcjonariatach spółek, towarzystwa funduszy nie muszą także publikować codziennie listy spółek z dokładnymi poziomami zaangażowania. Mimo powyższych przeszkód, na rynku widać obecnie ewakuację Altusa. Łącznie przez ostatnie 1,5 miesiąca TFI zeszło poniżej progu 5 proc. w aż 10 spółkach. Największa redukcja dotyczyła spółek Rotopino oraz Elektrotimu, gdzie wcześniej Altus miał odpowiednio 18,8 oraz 14,2 proc. udziału w kapitale. Poniżej progu 5 proc. TFI znalazło się także w LCCrop, Cherrypick Games, Votum, Herkulesie, Tower Investments, Synektiku, Eurotelu i Cloud Technologies. W dwóch kolejnych spółkach (PBKM i Oponeo) Altus też wyprzedał pakiet akcji, pakiet ów nie był jednak na tyle spory, by udział TFI spadł poniżej progu 5 proc.

Warto zauważyć, że informacje o redukcji zaangażowania napływały z Altusa zarówno we wrześniu, jak i w październiku, proces więc wciąż trwa i niebawem na liście pojawić się mogą więc następne spółki. Sam Altus próbuje łagodzić negatywne dla rynku efekty wyprzedawania aktywów zamrażając część pieniędzy inwestorów. W sumie, jak wynika z ubiegłotygodniowych doniesień, Altus TFI nie wykupi do 28 lutego 2019 r. certyfikatów inwestycyjnych w 11 funduszach.

Altus szuka także możliwości sprzedaży swoich pakietów konkretnym odbiorcom, jak było np. w ostatnim przypadku Elektrotimu, gdy akcje Altusa odkupił Krzysztof Wieczorkowski. Nie zawsze było to jednak możliwe i wówczas transakcje odbywały się w ramach standardowego arkusza. To mogło tworzyć presję na notowania sprzedawanych przez Altusa spółek. Czy uzasadniającą przeceny z przełomu sierpnia i września? Tego znów nie da się ocenić z dzisiejszej perspektywy, kurs bowiem obrazuje nie tylko ruchy Altusa, lecz także czynniki fundamentalne, oczekiwania związane za spółką oraz ogólne nastroje rynkowe. Tutaj 1,5 miesiąca, które minęło od zatrzymania byłych członków zarządu Altusa, to naprawdę sporo czasu, szczególnie, że październik jest na giełdach światowychmiesiącem mocnych spadków.

Faktem jest jednak, że spółkom z udziałem Altus TFI nadal na GPW nie idzie najlepiej, większość bowiem do tej pory nie odrobiła strat z przełomu sierpnia i września. Słaba forma spółek z portfelu Altusa może nakręcać spiralę, bowiem kolejni klienci widząc słabe wyniki funduszy, mogą żądać kolejnych wykupów. Klienci odwracają się zresztą także od innych TFI, skala odpływu środków z detalicznych funduszy sięgnęła we wrześniu 2,9 mld zł i była największa od października 2008 r., czyli ostatniego kryzysu finansowego. © Ⓟ

Ciąg dalszy transferów

Zarząd Altus TFI podjął w piątek 12 października uchwałę w sprawie rozpoczęcia czynności zmierzających do przeniesienia kolejnych sześciu funduszy inwestycyjnych do Rockbridge TFI. Chodzi o fundusze inwestycyjne zamknięte: Absolutnej Stopy Zwrotu Obligacji 1, GlobAl 2, Akcji Globalnych, 29, Alternative Investments oraz Kapitał Plus. Formalnie do przeniesienia funduszy potrzebna jest zgoda inwestorów, których zgromadzenia mają zostać zwołane na 9 listopada. W sumie w ostatnich dniach Altus informował o zamiarze przeniesienia do pośrednio zależnego Rockbridge TFI 18 funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Argumentowano to troską o zmniejszenie ryzyka regulacyjnego, którego wzrost skłonił wielu klientów do wycofania pieniędzy z towarzystwa. We wrześniu saldo napływów i odpływów z Altusa wyniosło -1,92 mld zł. [KZ]

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane