Aluminium najdroższe od 2011 roku

opublikowano: 17-04-2018, 07:05
aktualizacja: 17-04-2018, 07:06

Aluminium nadal drożeje. Jego cena zaczęła szybko rosnąć po objęciu przez USA sankcjami rosyjskiego Rusalu, jednego z największych producentów metalu na świecie.

Kurs aluminium doszedł w poniedziałek na London Metal Exchange do 2403 USD za tonę. Obecnie metal notowany jest po 2393,50 USD.

6 kwietnia rząd USA ogłosił objęcie sankcjami niektórych członków rosyjskich władz, oligarchów bliskich Kremlowi, a także należących do nich biznesów. Sankcjami został objęty m.in. Oleg Deripaska, a także związany z nim Rusal, jeden z największych producentów aluminium na świecie. Wiadomość wywołała przecenę aktywów koncernu. W poniedziałek jego akcje były najtańsze w historii. Jednocześnie obawy mniejszej dostępności aluminium spowodowały wzrost jego ceny.

- Główny czynnik, który jest katalizatorem notowań aluminium, to kwestie dotyczące sankcji nałożonych na Rusal, które spowodowały zacieśnienie rynku – powiedział Nitesh Shah, analityk ETF Securities. – Dodatkowy wpływ ma słabnięcie dolara i ogólny wzrost cen metali przemysłowych w ostatnich dniach – dodał.  

Kurs aluminium poszedł mocno w górę miesiąc po tym jak prezydent Donald Trump zapowiedział wprowadzenie przez USA ceł importowych na import tego metalu, a także stali. Przekonywał wówczas, że cła nie spowodują wzrostu cen i nie będą miały negatywnego wpływu na gospodarkę USA. 

- Pomimo ceł na aluminium jego cena spadła o 4 proc. Ludzie są zaskoczeni, a ja nie! Mnóstwo pieniędzy płynie do kufrów w USA i miejsca pracy! – napisał Trump na Twitterze 6 kwietnia.  

W momencie publikacji tweeta aluminium było tańsze niż na początku roku. Od momentu ogłoszenia przez USA nowych sankcji zdrożało jednak o ponad 20 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Aluminium najdroższe od 2011 roku