AluTeam dwoi się i troi

opublikowano: 18-03-2019, 22:00

Niemiecki producent zabudów samochodowych zainwestuje 90 mln zł w rozwój biznesu w Białej Podlaskiej.

AluTeam, spółka z grupy Schneider, która w Białej Podlaskiej produkuje od 1995 r. zestawy do montażu zabudów samochodowych, rozbuduje biznes. Firma odebrała decyzję o wsparciu inwestycji w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (TSSE). Obiecuje 60 mln zł nakładów. To koszty tylko pierwszego etapu, w ramach którego powstanie hala o powierzchni 8,5 tys. mkw.

Inwestycja
AluTeam doskonale wpisuje się w założenia nowej strategii funkcjonowania
specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z nową ustawą, każdy przedsiębiorca
niezależnie od lokalizacji swojej inwestycji na terenie Polski, ma szansę
ubiegać się o pomoc publiczną w postaci zwolnienia w podatku CIT. Z takiej
pomocy firma może skorzystać przez najbliższe 15 lat prowadzenia działalności
gospodarczej – mówi Adam Kuśnierz, dyrektor Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy
Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.
Zobacz więcej

Pasuje jak ulał

Inwestycja AluTeam doskonale wpisuje się w założenia nowej strategii funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z nową ustawą, każdy przedsiębiorca niezależnie od lokalizacji swojej inwestycji na terenie Polski, ma szansę ubiegać się o pomoc publiczną w postaci zwolnienia w podatku CIT. Z takiej pomocy firma może skorzystać przez najbliższe 15 lat prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Adam Kuśnierz, dyrektor Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Fot. GK

— W drugim etapie, do 2022 r., zmodernizujemy zakład, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Trzeba zrobić termoizolację, oświetlenie itp. Ze starej hali zostanie tylko konstrukcja stalowa. Zainwestujemy 30 mln zł — mówi Dariusz Karpiński, dyrektor w AluTeamie.

Łącznie na produkcję firma będzie miała 14,7 tys. mkw. Resztę zakładu przeznaczy na biuro i pomieszczenia socjalne. Dziś działa w zakładzie o powierzchni 7,5 tys. mkw. i zatrudnia prawie 270 osób.

— Po zakończeniu pierwszego etapu zwiększymy zatrudnienie o 10-15 osób. Zamierzamy inwestować w automatyzację, więc miejsc pracy nie przybędzie dużo. Na pewno nie będziemy zwalniać — mówi Dariusz Karpiński.

AluTeam Polska produkuje zestawy do szybkiego montażu zabudów skrzyniowych, kontenerowych, izotermicznych, chłodniczych itp. Co roku fabrykę w Białej Podlaskiej opuszcza ok. 8 tys. zestawów montażowych nadwozi do samochodów ciężarowych i przyczep.

— Dzięki inwestycji zaczniemy wytwarzać płyty do produkcji zabudów. To półprodukt, który potem się uzbraja i wyposaża — mówi dyrektor AluTeamu.

Obecnie płyty wytwarzane są w zakładzie Schneider Polska w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie powstają także elementy stalowe. Produkowane są także w zakładzie AluTeamu w Wolfhagen w Niemczech.

— Decyzja, którą wydaliśmy dla AluTeamu, jest istotna nie tylko ze względu na rozszerzenie produkcji, ale przede wszystkim na innowacyjny charakter przedsięwzięcia — oparcie procesu produkcyjnego na pracy badaczy z Politechniki Krakowskiej — mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza tarnobrzeską strefą.

W tym roku TSSE wydała trzy decyzje o wsparciu. Firmy łącznie zainwestują 62 mln zł i zatrudnią prawie 100 osób. Przez cały ubiegły rok strefa ściągnęła 35 inwestycji za 858,3 mln zł, tworzących 1162 miejsca pracy.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy