Amazon i Microsoft rozważają wejście w HERE

opublikowano: 06-04-2016, 12:01

Amazon i Microsoft prowadzą rozmowy w sprawie nabycia mniejszościowych udziałów w HERE, biznesie map cyfrowych kontrolowanym przez niemieckie koncerny motoryzacyjne w celu wsparcia rozwoju i tworzenia ich samojezdnych pojazdów, informuje Reuters.

Grupa niemieckich firm motoryzacyjnych w skład której wchodzą oddział Daimlera -  Mercedes, Volkswagena – Audi i BMW kupiła w 2015 r. należący wcześniej do fińskiej Nokii dział map HERE za 2,5 mld EUR. W ten sposób chciano stworzyć alternatywę i silną konkurencję do map opracowywanych przez  rynkowego lidera, amerykański koncern Google.

Przedstawiciele Daimlera potwierdzili prowadzenie takich rozmów. Niemieckie konsorcjum potrzebuje wsparcia firm świadczących usługi chmury by móc zarządzać ogromnymi ilościami danych zbieranych przez czujniki tysięcy Mercedesów, Audi i BMW. 

Dane o natężeniu ruchu, korkach i stanie dróg są istotnym elementem map cyfrowych i nawigacji, podnoszącym ich wartość, jakość i użyteczność.

Potrzebujemy dostawcy chmury by obsługiwać ogromne ilości danych tworzonych przez HERE i jego użytkowników. Na razie nie podjęto ostatecznych decyzji - powiedział w wywiadzie dla „The Wall Street Journal” Thomas Weber, członek władz Daimlera odpowiedzialny za rozwój i badania.

HERE ma około 80-procentowy udział w rynku nawigacji samochodowych w Ameryce Północnej i Europie. Nokia zdecydowała się na sprzedaż biznesu nawigacyjnego, by skoncentrować się na swojej działalności podstawowej – produkcji sprzętu dla sieci mobilnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane