Ambicje albo pieniądze

opublikowano: 11-07-2018, 22:00

Trzech na czterech Ukraińców pracuje w Polsce na stanowiskach niższego szczebla.

Trzech na czterech Ukraińców pracuje w Polsce na stanowiskach niższego szczebla. Rezygnują z ambicji zawodowych w zamian za pensje — wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej”, opracowanego przez Personnel Service. Fachowcy zza wschodniej granicy zarabiają u nas od trzech do niemal pięciu razy więcej niż w swoim kraju. Największe różnice płacowe dotyczą budownictwa, w którym polska pensja jest o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. W gastronomii i hotelarstwie jest to ponad 350 proc. Prawie cztery razy więcej Ukrainiec zarabia w Polsce w handlu (jako kasjer lub sprzedawca) i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

Średnie wynagrodzenia w wymienionych branżach wynoszą od prawie 4,2 tys. do 4,8 tys. zł brutto. Na utrzymanie ukraińscy pracownicy wydają 200-500 zł miesięcznie. 77 proc. pracodawców oferuje im benefity: mieszkanie, dowóz, internet, wyżywienie, co obniża koszty życia.

39 proc. Taki odsetek dużych firm w Polsce zatrudnia Ukraińców, kolejne 29 proc. chce ich zwerbować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu