Ambitny plan Sygic na 2011 rok

Kamil Kosiński
opublikowano: 21-07-2010, 00:00

W tym roku biuro nowego gracza na krajowym rynku nawigacji nie ma wielkich planów. Ale na przyszły — bardzo ambitne.

W tym roku biuro nowego gracza na krajowym rynku nawigacji nie ma wielkich planów. Ale na przyszły — bardzo ambitne.

Produkująca oprogramowanie do nawigacji satelitarnej firma Sygic otworzyła oddział w Polsce. Jeszcze w tym roku chce sprzedać u nas 30-45 tys. licencji systemu Mobile Maps w wolnej sprzedaży i około 25 tys. licencji sprzedawanych w kompletach ze smartfonami. Ale w 2011 r. firma planuje już do 60 tys. licencji w wolnej sprzedaży i nawet 300 tys. licencji łącznie z telefonami lub za pośrednictwem operatorów telekomunikacyjnych. Jednak Ryszard Łukaszek, odpowiedzialny za sprzedaż oprogramowania Sygic w Środkowej i Wschodniej Europie, za realniejszą uważa sprzedaż w Polsce 150-200 tys. licencji sprzedawanych inaczej niż na wolnym rynku.

— Nasza strategia zakłada dostarczanie oprogramowania nawigacyjnego do smartfonów. Obecnie korzysta z nich 13-14 proc. użytkowników telefonów komórkowych, ale z każdym miesiącem będzie ich więcej — podkreśla Ryszard Łukaszek.

Modele licencjonwania

Oprogramowanie Mobile Maps działa z sześcioma systemami operacyjnymi dla telefonów. Może być wykorzystywane m.in. w urządzeniach HTC, Nokii, Samsunga, LG. Jako dostawcę map Sygic wybrał firmę Tele Atlas (również dla map Polski).

W wolnej sprzedaży dostępne są trzy wersje Mobile Maps: zawierające mapę całej Europy, Europy Środkowej i tylko Polski. To istotna różnica w porównaniu do innych krajów, gdzie Sygic oferuje tylko zestawy map całej Europy. W pakietach z telefonami pojawiły się jeszcze inne zestawy: z Polską, Czechami i Słowacją lub Polską, Czechami i Austrią.

Na współpracę z operatorami Sygic ma jeszcze inny pomysł. Proponuje, by telekomy sprzedawały jego oprogramowanie nawet z pojedynczymi mapami poszczególnych krajów. I to zarówno z licencją wieczystą, jak i roczną, dwumiesięczną lub miesięczną.

— W wolnej sprzedaży taka mnogość kombinacji licencyjnych byłaby trudna do osiągnięcia ze względów organizacyjnych. Ale w sprzedaży za pośrednictwem operatorów telekomunikacyjnych jest to możliwe. Licencja miesięczna to zaś rozwiązanie dla kogoś, kto wyjeżdża na urlop albo w delegację i potrzebuje mapy tylko na ten czas — tłumaczy Ryszard Łukaszek.

Aura dla Windows

Poza Mobile Maps firma oferuje także system nawigacyjny Aura z trójwymiarowymi obrazami budynków. Na razie jest on jednak dostępny tylko w wersji dla iPhone’ów firmy Apple i przez sklep internetowy tej firmy. Ale we wrześniu 2010 r. ma się pojawić wersja dla Windows. Będzie od razu dostępna w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu