Ambra obcina inwestycje na Wschodzie

Katarzyna Jaźwińska
16-10-1998, 00:00

Ambra obcina inwestycje na Wschodzie

DUŻO NIE STRACIMY: Przerwaliśmy budowę, ale nie zmieniamy planów długookresowych. Stracimy niedużo — kilkaset tysięcy USD — twierdzi Janusz Palikot, prezes spółki Ambra. fot. ARC

Spółka Ambra — największy producent win musujących w Polsce — wstrzymała budowę dwóch fabryk w Rosji i na Ukrainie. W kraju zaczyna jej deptać po piętach spółka córka Dr Oetkera.

Ambra przerwała budowę fabryk w okolicach Moskwy oraz w rejonie Kaługi na Ukrainie. Zamierzała zainwestować w produkcję win musujących, a być może także innych alkoholi, 21 mln zł. Inwestycja w Rosji miała kosztować ponad 17 mln zł, a na Ukrainie — 3,5 mln zł.

Spółka planowała zatrudnić na Wschodzie 80 osób i produkować 25 mln butelek win musujących.

Zamierzała również kupić około 50 proc. akcji rosyjskiej firmy Deczinskij Zawod, która w 1997 r. wyprodukowała 5 mln butelek wina na licencji Ambry, ale tę decyzję także zawiesiła.

Dominującą pozycję w produkcji win musujących w Polsce zamierza zdobyć niemiecka firma Henkel & Sohnlein, wchodząca w skład grupy Dr Oetker, która postanowiła zainwestować w wytwórnię win musujących Vinpol pod Toruniem. Spółka nie podaje wartości inwestycji, ale nieoficjalnie mówi się o 200-300 mln DEM (400-600 mln zł).

Henkel & Sohnlein ma już silną pozycję na naszym rynku. We wrześniu ubiegłego roku kupił 74 proc. akcji Vinpolu. W tym roku dokupił 23-proc. pakiet. W wyniku tej ostatniej fuzji powstała spółka Vinpol-Grupa Henkel & Sohnlein. Kontroluje ona 15 proc. rynku win deserowych oraz 6 proc. rynku win stołowych i musujących.

W ubiegłym roku Vinpol sprzedał 22 mln butelek wina o wartości 110 mln zł.

Grupa Henkel & Sohnlein jest jednym z największych na świecie producentów win musujących. Przyrost sprzedaży od 1 kwietnia Ô97 do 31 marca Ô98 wyniósł 10,2 proc.

Na razie jednak czołowym polskim producentem win musujących jest Ambra. Spółka kontroluje 75 proc. rynku win musujących i ma 25-proc. udział w całym rynku win. W 1997 roku wyprodukowała 29 mln butelek wina. W tym roku produkcja wzrośnie do 36 mln butelek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ambra obcina inwestycje na Wschodzie