Ambra podtrzymuje prognozę 20 mln zł zysku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 15:37

Ambra podtrzymała prognozę 20 mln zł zysku netto na rok obrotowy 2005/2006 oraz 440 mln zł przychodów - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Podczas środowej konferencji przedstawiciele spółki poinformowali, że trwają rozmowy o kolejnych akwizycjach Ambry.

Ambra podtrzymała prognozę 20 mln zł zysku netto na rok obrotowy 2005/2006 oraz 440 mln zł przychodów - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Podczas środowej konferencji przedstawiciele spółki poinformowali, że trwają rozmowy o kolejnych akwizycjach Ambry.

Po dwóch kwartałach roku obrotowego kończącego się w czerwcu, czyli od początku lipca 2005 roku do końca grudnia 2005 roku spółka uzyskała 20,3 mln zł zysku netto oraz 264,2 mln zł przychodów.

W pierwszym kwartale roku kalendarzowego, czyli trzecim kwartale roku obrotowego Ambry, spółka notuje zazwyczaj stratę.

"Prawie połowę przychodów realizujemy w segmencie win musujących, w którym szczyt sprzedaży mamy już za sobą. Liczymy na to, że w następnych kwartałach tego roku wyniki będą lepsze w porównaniu do poprzednich lat i nie wykażemy już negatywnego wyniku" - powiedział podczas konferencji prezes Ambry Claudius Hilla.

W pierwszym kwartale roku 2005, czyli trzecim kwartale roku obrotowego Ambry 2004/2005, spółka zanotowała 3,3 mln zł straty.

Ambra w strategii, poza rozwojem organicznym, zakłada też przejęcia. "Rozmowy o kolejnych akwizycjach już trwają. Mamy na oku kilka spółek" - powiedział po konferencji wiceprezes Ambry Grzegorz Nowak.

Z przeprowadzonej w 2005 roku emisji akcji spółka uzyskała 56,4 mln zł netto. Do tej pory wydała prawie 16 mln zł, z czego na przejęcie 50 proc. akcji importera win klasycznych TIM wydała 11,7 mln zł, na objęcie 90 proc. udziałów w sieci sklepów z winami Gidor 1,3 mln zł, a na podwyższenie udziałów w rumuńskiej spółce Zarea z 9,4 proc. do 40,5 proc. wydała 2,9 mln zł.

Spółka planuje kolejne akwizycje, przede wszystkim na rynkach, na których już jest obecna (Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia). Interesuje się także rynkiem węgierskim i bułgarskim.

Zdaniem przedstawicieli Ambry, rynek win klasycznych w Polsce będzie wzrastał. "W tym roku spodziewamy się wzrostu o kilka procent. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie jeszcze przez kilka następnych lat" - powiedział Hilla.

W roku obrotowym 2004/2005 spółka osiągnęła 370,7 mln zł przychodów, 29,3 mln zł zysku operacyjnego oraz 15,5 mln zł zysku netto.

Głównym akcjonariuszem spółki jest Sektkellerei Schloss Wachenheim, który posiada 75 proc. kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane