Amerbrokers rekomenduje: neutralnie dla Budimexu

02-05-2001, 16:30

Wydział Analiz Domu Maklerskiego AmerBrokers SA informuje, że w dniu 26 kwietnia 2001 roku przy kursie 19,20 zł dla Grupy Budimexu została wydana rekomendacja NEUTRALNIE.

Grupa Budimexu należy do największych graczy na polskim rynku budowlanym. W ostatnim czasie jej potencjał uległ znacznemu zwiększeniu dzięki przejęciu kontroli nad Dromexem i Mostostalem Kraków. Obecnie spółki te są konsolidowane metodą pełną (poprzednio były to spółki stowarzyszone, konsolidowane metodą praw własności), co wyraźnie wpływa na wyniki Grupy.

Od 1999 roku Grupa Budimexu jest konsekwentnie restrukturyzowana. W pierwszym etapie utworzono centra generalnego wykonawstwa w postaci Budimex Poznań S.A. i Budimex Unibud S.A., zakończono fuzję z Mostostalem Kraków S.A. oraz przejęto kontrolę nad Dromexem S.A.

Strategia zakłada, że w przyszłości działalność Grupy będzie koncentrowała się na trzech filarach: budownictwie, developerce oraz pozostałych usługach. Działalność w pierwszym segmencie ma prowadzić spółka zależna Budimex Budownictwo, natomiast w developerce Budimex Nieruchomości.

Pogorszenie koniunktury w budownictwie odczuła także Grupa Budimexu. W roku 2000 zanotowała ona co prawda wzrost obrotów o 73%, ale spory wpływ na to miało ujęcie w wynikach skonsolidowanych metodą pełną dwóch spółek – Dromexu i Mostostalu Kraków. Przejęcie kontroli nad tymi spółkami, z czym było związane zwiększenie zadłużenia Grupy, odbiło się na jej zyskach. Bardzo mocno zwiększyły się bowiem koszty finansowe, które wyniosły 73 mln zł i były prawie 3,5 razy wyższe w stosunku do 1999 roku. I właśnie duże zadłużenie jest, wraz z wysokimi kosztami ogólnego zarządu oraz kiepską koniunkturą w budownictwie, jednym z głównych problemów Grupy.

Wydział Analiz DM AmerBrokers S.A.

Pełna analiza Grupy Budimexu znajduje się na stronach www.amerbrokers.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerbrokers rekomenduje: neutralnie dla Budimexu