Ameryka znów na minusie

Tadeusz Stasiuk
07-03-2008, 00:00

Sektor finansowy ponownie negatywnie wpłynął na koniunkturę na amerykańskich parkietach. Obawy związane z pogłębieniem się kryzysu na rynku kredytów hipotecznych (przede wszystkim w segmencie subprime), po informacji o niemal pewnym bankructwie Thornburg Mortgage i doniesieniach z Merrill Lynch doprowadziły do przeceny głównych indeksów. Nastrojów nie zdołały poprawić nieco lepsze od prognoz dane makro.

Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 351 tys, wobec oczekiwanych 360 tys. W styczniu podpisano natomiast tyle samo umów na sprzedaż domów, co w grudniu (mimo prognoz spadku o 1 proc.).

Akcje wielu instytucji finansowych znalazły się na najniższych poziomach od maja 2003 r. Silna przecena stała się udziałem walorów takich tuzów jak Citigroup, Bank of America, Merrill Lych.

W niełasce inwestorów znalazły się też akcje J. C. Penney, trzeciej pod względem wielkości sieci domów handlowych w USA. Sprzedaż w placówkach działających na rynku od co najmniej roku spadła w lutym o 6,7 proc., bardziej niż oczekiwali tego specjaliści. Podobna przykrość spotkała sieć Gap, lidera detalistów odzieżowych.

W przeciwnym kierunku podążał natomiast kurs Wal-Mart Stores, największego na świecie detalisty. Do zakupu jego walorów zachęcała informacja o 2,6-proc. wzroście sprzedaży w minionym miesiącu.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ameryka znów na minusie