Czytasz dzięki

Amerykanie biorą Nobla z ekonomii

opublikowano: 12-10-2020, 22:00

Paul Milgrom oraz Robert Wilson zostali docenieni za badania nad teorią aukcji.

Ekonomiczny Nobel zamyka tegoroczną edycję wyróżnień i nagród przyznawanych przez Królewską Szwedzką Akademią Nauk. Zdobyli ją amerykańcy naukowcy, profesorowie Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Nagrodę przyznano za „ulepszenie teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie” — poinformowała szwedzka akademia. W uzasadnieniu wskazano, że Robert Wilson sformułował teorię aukcji dotyczącą przedmiotów o wspólnej wartości, „która jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich”. Chodzi m.in. o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową czy złóż mineralnych w określonym miejscu.

„Wilson wyjaśnił, dlaczego racjonalni uczestnicy aukcji składają oferty niższe od własnych szacunków wspólnej wartości: obawiają się klątwy zwycięzcy, czyli przepłacenia” — napisano w komunikacie.

Paul Milgrom natomiast sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, uwzględniającą nie tylko wspólne wartości przedmiotów, ale również osobiste wartości, zróżnicowane w zależności od oferenta. Laureaci opracowali wspólnie ponadto nowe rodzaje aukcji, wychodzące naprzeciw potrzebie jednoczesnego uwzględnienia wielu powiązanych przedmiotów „przez sprzedawcę motywowanego szeroko rozumianym dobrem społecznym, a nie maksymalnym przychodem”. W 1994 r. amerykańskie władze wykorzystały jeden z wynalezionych przez naukowców formatów aukcji do przetargu na koncesje częstotliwości dla operatorów telefonii komórkowej. Później wiele innych krajów korzystało z aukcji zaprojektowanych przez Milgroma i Wilsona.

— Tegoroczni laureaci rozpoczęli od fundamentalnych teorii, by potem użyć ich w praktyce. Ich odkrycia są wielką korzyścią dla społeczeństwa— oświadczył Peter Fredriksson, szef komitetu odpowiedzialnego za wybór laureata ekonomicznego Nobla.

Wartość nagrody w 2020 r. wynosi 10 mln SEK, czyli 4,3 mln zł. Robert Wilson powiedział dziennikarzom, że pieniądze zamierza „schować do skarpety i poczekać z wydawaniem na lepszy czas po wygaśnięciu pandemii”. Nagroda w dziedzinie ekonomii to dodatkowa nagroda, o której nie wspominał w testamencie Alfred Nobel. Dlatego formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane