Amerykanie krążą nad branżą medyczną

AT
opublikowano: 11-03-2011, 00:00

Grupa prywatnych inwestorów ostrzy sobie pazury na przejęcia. Oprócz milionów dolarów ma doświadczenie.

Grupa prywatnych inwestorów ostrzy sobie pazury na przejęcia. Oprócz milionów dolarów ma doświadczenie.

Polski sektor medyczny przyciąga kolejnych inwestorów. Po funduszach inwestycyjnych, w kolejce ustawiają się prywatni inwestorzy. Do końca kwietnia grupa amerykańskich inwestorów założy White Stork Capital (WSC) — spółkę, która poszuka okazji w prywatnym sektorze medycznym. Na celowniku będą nie tylko duże centra medyczne, ale i przychodnie czy laboratoria diagnostyczne.

— WSC jest zainteresowane całym sektorem. Obecnie monitoruje rynek i z kilku segmentów wybierze dwa-trzy, w które zainwestuje — informuje Weronika Karnowska z kancelarii Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy, obsługującej zagranicznych inwestorów.

WSC już prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami. Pierwsze mają się zakończyć jeszcze w tym półroczu.

— Na pierwszy ogień pójdzie rynek warszawski i okolice. Spółka ma jednak bardziej ambitne plany i chce inwestować w całej Polsce — mówi Weronika Karnowska.

Na początek w kasie WSC znajdzie się kilkadziesiąt milionów dolarów. Inwestorzy zapowiadają jednak, że w kolejnych etapach będzie uzupełniana, a przy dużych inwestycjach rozważają udział amerykańskich funduszy inwestycyjnych. Są również otwarci na współpracę z innymi inwestorami.

Według Romana Walasińskiego, prezesa Swissmedu, to dobra wiadomość, ponieważ amerykański rynek medyczny dysponuje sporymi funduszami.

— Biorąc pod uwagę zachodzące na rynku zmiany, to dobry moment nie tylko na inwestycje, ale też na konsolidację pewnych obszarów, np. rynku okulistycznego czy diagnostyki ginekologicznej. Co istotne, rynek jest otwarty na takie inicjatywy — mówi Roman Walasiński.

Amerykańscy inwestorzy przyglądają się polskiemu rynkowi już od dłuższego czasu. Przyciąga ich zbliżająca się reforma służby zdrowia, wzrost zamożności społeczeństwa i zapotrzebowanie na usługi o wysokim standardzie. Liczą, że nowa spółka powtórzy ich sukcesy z rodzimego rynku. Członkowie WSC mają na koncie m. in. założenie Great Expressions Dental Center, sieci placówek stomatologicznych z dochodem 250 mln USD (około 750 mln zł) oraz stworzenie MIDA Dental Plans, świadczącej usługi z zakresu ubezpieczeń dentystycznych. Wśród założycieli WSC znajdują się m.in. dyrektor firmy ubezpieczeniowej — Health Alliance Plan, a także partner współpracujący w przeszłości z funduszem inwestycyjnym Audax Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu