Amerykanie kupują srebrne dolary

Najtańsze srebro od pięciu lat zachęciło Amerykanów do kupowania monet z tego metalu.

Jim Hausman, szef Gold Center w Springfield w stanie Illinois powiedział, że sprzedaż srebrnych monet wzrośnie w tym roku o 30 proc. Podobnie jest w całym kraju. Rekordową sprzedaż notuje także U.S. Mint, mennica USA.

Wzrost zakupów kruszcu przyczynił się do 20 proc. zwyżki jego ceny w kontraktach terminowych na giełdzie nowojorskiej od 1 grudnia, kiedy srebro sprzedawano po 14,155 USD za uncję, najmniej od pięciu lat. Wcześniej w listopadzie mennica USA musiała zawiesić sprzedaż srebrnych monet z powodu ich braku.

Tegoroczna sprzedaż srebrnych monet American Eagle przez U.S. Mint sięgnęła dotychczas 43,05 mln uncji. To nowy rekord. Poprzedni, z 2013 roku, wynosił 42,7 mln uncji. Zakupom sprzyja to, że srebro drugi rok z rzędu tanieje, co nie zdarzyło się od 1992 roku. W 2013 roku jego cena w kontraktach terminowych spadła o 36 proc., a w 2014 jak dotąd o 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykanie kupują srebrne dolary