Amerykanie tracą pracę ekspresowo

RB
opublikowano: 06-11-2008, 00:00

Tylko w październiku firmy prywatne w USA zwolniły 157 tys. osób. Tak źle nie było od sześciu lat.

Tylko w październiku firmy prywatne w USA zwolniły 157 tys. osób. Tak źle nie było od sześciu lat.

Kryzys na rynku finansowym przełożył się już na realną gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Świadczą o tym dane firmy ADP. Jej zdaniem, w październiku w sektorze prywatnym za oceanem pracę straciło aż 157 tys. osób. Dla porównania, miesiąc wcześniej tylko 8 tys. osób.

Październikowy wynik jest najgorszy od blisko sześciu lat, gdy gospodarka USA wychodziła z płytkiej recesji po pęknięciu bańki internetowej. Tak złych danych nie zapowiadały nawet najczarniejsze scenariusze analityków, którzy spodziewali się "tylko" 100 tys. zwolnień.

— Sytuacja na rynku finansowym zaczęła się już przekładać na realną gospodarkę, a to odbija się na rynku pracy — komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

Największe powody do obaw mają pracownicy branż motoryzacyjnej, finansowej, nieruchomości oraz handlu detalicznego.

Jeśli szacunki ADP pokryją się z danymi rządu USA, będzie to oznaczało, że październik był 10. miesiącem wzrostu bezrobocia z kolei.

— Nie ma się co oszukiwać, stopa bezrobocia nadal będzie rosła — ocenia Michael Hanson, ekonomista Barclays Capital Markets.

Zdaniem ekonomistów, fala ta przeleje się przez ocean i dotrze do Europy. Już są pierwsze tego objawy. W Irlandii liczba bezrobotnych wzrosła w październiku o 15,8 tys. do 260,3 tys. osób (stopa bezrobocia sięgnęła 6,7 proc.). To najgorszy wynik od 11 lat.

— W Europie sytuacja nie będzie inna niż w USA. Kryzys sprawił, że popyt maleje, więc firmy muszą ograniczać produkcję i ciąć koszty, zmniejszając zatrudnienie. Widać to najwyraźniej w branżach motoryzacyjnej i meblowej. Zagrożeni są bankowcy, szczególnie w takich centrach finansowych jak Londyn —twierdzi Piotr Kalisz.

Mała jest szansa, że zwolnieni znajdą pracę w innej branży, bo koszty ich przystosowania do nowych obowiązków byłyby zbyt duże.

— Nie dotyczy to jednak pracowników fizycznych — zaznacza Piotr Kalisz.

Zdaniem ekonomisty, cięcia etatów nie ominą również naszego regionu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane