Amerykańscy inwestorzy boją się nowych rekordów ropy

opublikowano: 24-09-2004, 22:07

Zamykająca tydzień sesja na amerykańskich giełdach miała dosyć nerwowy przebieg. Oczy inwestorów zwrócone były przede wszystkim na rynek ropy naftowej. Znowu spekuluje się, że kwestią dni jest tylko, kiedy cena baryłki tego surowca znowu przekroczy poziom 50 dolarów.

Kontrakty terminowe z dostawą na listopad zamknęły się na poziomie 48,88 USD/b. Tylko w tym tygodniu ich wartość zwiększyła się o 3,29 USD (ponad 7,2 proc.).

Mieszane okazały się też najnowsze dane makro. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w sierpniu o 0,5 proc., podczas gdy ekonomiści prognozowali co prawda spadek, ale o zaledwie 0,2 proc. Jednak bez uwzględnienia środków transportu wzrosły one aż o 2,3 proc., najmocniej od marca. W lipcu nie zmieniły się.

Większy niż oczekiwano okazał się też spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w sierpniu. To powtórka sytuacji z lipca. Ceny nieruchomości rosły w USA przez ostatnie trzy lata, co pomagało wyjść amerykańskiej gospodarce z recesji. Wieszcze, którzy od dłuższego czasu zapowiadali pęknięcie spekulacyjnej bańki w tym sektorze rynku powinni się czuć usatysfakcjonowani.

Jednym z czarnych koni piątkowej sesji okazały się walory PeopleSoft, jednego z najbardziej znanych producentów oprogramowania. Sięgający chwilami ponad 4 proc. wzrost to zasługa nieoficjalnych doniesień o zgodzie jaką ponoć wyraziła Komisja Europejska na przejecie tej spółki przez sektorowego giganta – Oracle. Według informacji Financial Times, oferta szacowana jest na 7,7 mld USD.

Inwestorzy z uwagą przyglądali się walorom Boeinga. Szef spółki stwierdził iż oczkuje, że ożywienie w sektorze kosmicznym będzie słabsze niż oczekuje tego Airbus, który w 80-proc. jest własnością EADS.

Bardzo słabo w branży technologicznej zaprezentowały się papiery Applied Micro Circuits. Producent chipów ostrzegł, że jego przychody kwartalne okażą się niższe od prognozowanych przez analityków. Powodem jest spadek popytu na chińskim rynku.

Dow Jones zyskał ostatecznie 0,08 proc. Ta sztuka niestety nie udała się rynkowi technologicznemu, gdzie Nasdaq Composite stracił 0,37 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańscy inwestorzy boją się nowych rekordów ropy