Amerykańscy inwestorzy odetchnęli z ulgą

opublikowano: 31-10-2007, 21:09

FOMC obniżył stopy procentowe tak jak oczekiwano, o 25 pkt. bazowych. Ostatnie notowania października zakończyły się dużymi zwyżkami indeksów. Dow Jones rosł na zamknięciu o 137 pkt., czyli 1,0 proc. S&P500 zyskał 1,2 proc. Nasdaq poszedł w górę o 1,5 proc.

Przed publikacją decyzji FOMC na ok. 2 godziny przed zakończeniem sesji na rynkach panowały dobre nastroje. Zdecydowały o tym przede wszystkim dane o wzroście gospodarczym w III kwartale. Pierwsze oszacowanie wskazuje, że wyniósł on 3,9 proc., czyli był wyższy niż oczekiwano. Drożejąca ropa nie wystraszyła inwestorów, którzy zdają sobie sprawę, że to nieuniknione przy spadającej wartości dolara. Po publikacji decyzji FOMC reakcja rynków była nerwowa. W pierwszej chwili indeksy poszły mocno w dół. Dow Jones "zjechał" o prawie 100 pkt. od wartości, którą notował przed ogłoszeniem decyzji FOMC. Dość szybko do głosu doszedł jednak popyt. Jego kontrakcja była tak mocna, że Dow Jones wzrósł o ponad 100 pkt. wobec wtorkowego zamknięcia. 

Jedną z gwiazd środowej sesji było Google. Kurs spółki przekroczył pierwszy raz w historii 700 USD. Popyt na akcje właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej wywołały informacje, że wraz z operatorem telekomunikacyjnym Verizon szykuje on konkurencję dla smartfona iPhone, produkowanego przez Apple.

Bardzo mocno poszła w górę cena akcji MasterCard. Emitent kart kredytowych zachęcił inwestorów do kupna swoich akcji informując o ponad 60 proc. wzroście kwartalnego zysku netto.

Po przeciwnej stronie rynku znalazł się Wal-Mart. Akcje największego na świecie detalisty taniały. Powodem była zapowiedź szybszego niż dotychczas rozpoczęcia wyprzedaży poświątecznej. Inwestorzy obawiają się, że spowoduje to negatywne skutki w rachunku wyników spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańscy inwestorzy odetchnęli z ulgą