Amerykańska firma TRW chce zainwestować 6 mln USD

05-01-2005, 15:34

Amerykańska firma z branży motoryzacyjnej TRW, od lat produkująca w Częstochowie poduszki powietrzne i systemy bezpieczeństwa do prawie wszystkich marek samochodów, chce zainwestować 6 mln dolarów w centrum badawcze, które docelowo ma zatrudniać 238 inżynierów.

Drogę dla tego przedsięwzięcia otwiera dla TRW pozytywna opinia resortu finansów w sprawie przejęcia na potrzeby centrum budynku I Urzędu Skarbowego w Częstochowie, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki przy ulicy Rolniczej. O ten obiekt TRW Polska starała się od dłuższego czasu, dotychczas bezskutecznie.

"Lokalizacja naszego budynku jest dla TRW Polska bardzo korzystna - powiedział w środę PAP naczelnik I Urzędu Skarbowego Bogdan Zieliński.

"Jesteśmy skłonni przekazać go tej firmie, ale na warunkach, które zapewnią ciągłą obsługę podatników. Jesteśmy w posiadaniu biurowca kupionego od upadłych zakładów włókienniczych Wełnopol. Jeśli TRW poniesie koszty jego adaptacji do wysokości wartości rynkowej dotychczasowej naszej siedziby, to transakcja dojdzie do skutku" - powiedział. Dodał, że procedury mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Pod koniec grudnia 2004 r. dyrektor generalny Ministerstwa Finansów Sławomir Żałobka zapewnił, że prawnie taka operacja jest możliwa. O jej sfinalizowanie zabiega prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, któremu nie jest obojętne czy powstanie w mieście 238 miejsc pracy dla inżynierów, w tym także absolwentów Politechniki Częstochowskiej.

"Na zakup siedziby dla centrum przeznaczyliśmy półtora miliona złotych. Na tyle wycenili rzeczoznawcy budynek US. To resortu finansów nie satysfakcjonuje, ale sądzę, że ostatecznie porozumiemy się, bo lokalizacja centrum badawczo-rozwojowego w Częstochowie, to wielka szansa dla miasta" - powiedział PAP w środę dyrektor fabryki TRW Artur Ogiński.

Jak poinformował Ogiński, częstochowski ośrodek z czasem zastąpi pięć centrów badawczych jakie TRW posiada w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Szwajcarii.

Bogdan Zieliński nie wyklucza też innej możliwości tj. przeniesienia US do innego budynku jeśli tylko będzie

zlokalizowany tak, by podatnicy nie mieli kłopotu z dotarciem do niego oraz zostanie przygotowany pod potrzeby skarbówki przez TRW. Przyznaje również, że w obecnej siedzibie jest już ciasno, a zatem korzyści z transakcji będą obustronne.

Na organizację Centrum Inżynieryjnego Samochodowych Systemów Bezpieczeństwa, TRW ma zamiar wydać do 2008 roku 6 mln dolarów. Centrum to prowadziłoby badania i analizy dla wszystkich zakładów TRW na świecie, a w pierwszym roku funkcjonowania dałoby zatrudnienie 96 inżynierom.

Obecnie dwa zakłady TRW w Częstochowie, zatrudniające 3300 osób, produkują poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, kurtyny powietrzne i zamki pirotechniczne do pasów prawie wszystkich marek samochodów na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Amerykańska firma TRW chce zainwestować 6 mln USD