Amerykańska soja najtańsza od 10 lat

opublikowano: 12-07-2018, 07:56

Amerykańscy farmerzy mają powodu do zmartwienia. Cena soi spada i jest już najniższa od ponad 10 lat z powodu wojny handlowej USA z Chinami.

Soja
Zobacz więcej

Soja fot. Bloomberg

Cena buszla soi spadła w środę do 8,31 USD i jest już o 13 proc. niższa niż na początku roku. W ostatni piątek Chiny nałożyły cło na import z USA wartości 34 mld USD, m.in. soję. Była to odpowiedź na wcześniejsze obłożenie cłem przez USA chińskiego importu takiej samej wartości.

Chiny to największy importer amerykańskiej soi. Amerykańscy farmerzy sprzedawali do tego kraju około jedną trzecią produkcji. Ostrzegali administrację Donalda Trumpa, że mogą stać się ofiarami wojny handlowej.

- Matematyka stojąca za tym jest prosta. Opodatkowujesz eksport soi stawką 25 proc. i powodujesz duże straty u amerykańskich farmerów – powiedział John Heisdorffer, farmer w Iowa, który uprawia soję.

Przedstawiciele administracji uważają, że nie dzieje się nic bardzo złego, podkreślając iż cła na chiński import nakładane są także w ich interesie.

Peter Boockvar, szef inwestycji w Bleakley Advisory Group, uważa jednak inaczej.

- Niech ktoś idzie i powie amerykańskim farmerom, którzy będą za kilka miesięcy zbierali plon, że to część procesu negocjacyjnego – napisał w nocie do klientów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu