Amerykański producent opioidowych leków oferuje nawet 12 mld USD ugody

opublikowano: 28-08-2019, 07:27

Purdue Pharma, producent opioidowych leków kontrolowany przez rodzinę Sackler, miał zaoferować 10-12 mld USD aby zawrzeć ugodę i zamknąć sprawę tysięcy pozwów.

Firma znana z produkcji leku przeciwbólowego OxyContin poinformowała BBC, że szuka możliwości „globalnego rozwiązania” sprawy pozwów. NBC, które jako pierwsze poinformowało o gotowości Purdue do zawarcia ugody, podało, że zawierałaby ona także wycofanie się rodziny Sackler ze spółki.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Purdue jest jednym z 22 producentów, dystrybutorów i sprzedawców leków opioidowych, których wskazano w ponad 2 tys. pozwów mających trafić do sądu w październiku. Pozwy skierowały amerykańskie stany, miasta i hrabstwa. Zarzucają w nich firmom stosowanie oszukańczych praktyk przy sprzedaży opioidów, które doprowadziły do kryzysu uzależnień w USA. Każdego dnia średnio 130 Amerykanów umiera z powodu przedawkowania opioidów, wynika z danych Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.  

W poniedziałek Johnson & Johnson został skazany w USA na zapłatę 572 mln USD za przyczynienie się do uzależnienia od opioidów w stanie Oklahoma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA