Amerykański rząd zwiększa strumień gotówki

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Nie ma wątpliwości, że dla amerykańskiej administracji wzrost gospodarczy jest obecnie absolutnym priorytetem. Mimo iż nie brakuje głosów (np. ostatni artykuł w "New York Times") ostrzegających przed lawinowym wzrostem kosztów długu, nie słabną wysiłki na rzecz stymulowania wzrostu. Najlepszym przykładem jest przedłużenie programu ulg podatkowych dla kupujących domy. A w zasadzie jego rozszerzenie. Program, który miał obowiązywać do listopada, zakładał, iż osoby, które nie były wcześniej właścicielami domów, przy zakupie takiej nieruchomości mogą odliczyć od podatku 8 tys. dolarów. Ostatecznie program przedłużono do maja 2010 r. i rozszerzono zakres pomocy dla tych, którzy już posiadają domy. Będą mogli odliczyć do 6,5 tys. dolarów przy zakupie nowego domu.

To oznacza, że rząd odwleka moment, w którym gospodarka będzie pozbawiona impulsu fiskalnego. Mimo wszystko niepewność co do przedłużenia wspomnianego programu, która utrzymywała się przez jakiś czas, wytworzyła ciekawą sytuację na rynku. Publikowane są obecnie dane z października, kiedy to gospodarstwa domowe mogły oczekiwać, iż program nie zostanie przedłużony (takie były pierwsze głosy z Kongresu). O ile sprzedaż używanych domów mogła iść dobrze do końca listopada, sprzedaż nowych domów wymaga pewnego okresu od podpisania umowy do sfinalizowania tran- sakcji. To oznacza, że część klientów mogła zaniechać takich transakcji, obawiając się, że nie będą one rozliczone do końca listopada. Jeżeli spadek sprzedaży nowych domów (dane w środę o 16.00) będzie równie głęboki jak ograniczenie nowych inwestycji mieszkaniowych (spadek o 10,6 proc. m/m), będzie to oznaczało, że poprawa na rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach to głównie efekt rządowego programu. Dla tych, którzy zastanawiają się, co będzie, kiedy skończą się rządowe pieniądze, będzie to ważny sygnał.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy