Amerykański startup planuje budowę zeroemisyjnych elektrowni gazowych

opublikowano: 15-04-2021, 12:37

Net Power opracował technologię pozwalającą na wytwarzanie przez elektrownię gazową energii elektrycznej bez emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Startup opracował nowy rodzaj turbiny generującej prąd, w której spalanie odbywa się w czystym tlenie, a nie powietrzu, jak to dzieje się zwykle. W efekcie emitowany jest tylko dwutlenek węgla i woda. Dwutlenek węgla jest przechwytywany i składowany pod ziemią w wykorzystanych szybach naftowych lub podobnych strukturach geologicznych. Potrzebny do spalania tlen jest pozyskiwany z atmosfery, do czego potrzebna jest energia. Dzięki większej sprawności turbiny Net Power efektywność elektrowni jest jednak taka sama jak nowoczesnej elektrowni na gaz ziemny emitującej gazy cieplarniane.

Startup zbudował już w 2018 roku testową elektrownię w Teksasie, która produkowała ok. 25 MW energii. Obecnie zamierza zbudować w Illinois i Colorado dwie w pełni komercyjne, o mocy 280 MW każda. Każda z elektrowni ma kosztować ponad 500 mln USD. Decyzja o rozpoczęciu budowy ma zapaść w 2022 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane