Amicę stać na dalszą poprawę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-02-2008, 00:00

Potentat na rynku AGD dał sygnał,

że jest na dobrej drodze do dalszej poprawy

W końcu pojawiła się szansa, aby Amica Wronki na dłużej odzyskała zaufanie inwestorów. Są nią — najlepsze od trzech lat — wyniki 2007 r. oraz dobre perspektywy na obecny. Optymizmem napawa zwłaszcza końcówka roku. W IV kwartale udało się Amice zwiększyć udziały rynkowe do 17,1 proc. (w całym 2007 wyniosły 16,4 proc.). Zdecydowała o tym większa sprzedaż w segmencie sprzętu grzewczego oraz pralnictwa. W pierwszym z segmentów udziały rynkowe wronieckiej spółki osiągnęły ponad 30 proc. (w ujęciu ilościowym).

Miniony kwartał przyniósł też spółce pokaźny wzrost zysku (+364 proc.), choć baza nie była wygórowana. Wpływ na lepszy wynik miał wzrost sprzedaży produktów o wyższej rentowności. Ważny okazał się też program oszczędnościowy w zakresie technologii produkcji i efekty działań negocjacyjnych w sprawie zakupów surowców i komponentów.

W całym 2007 r. godny podkreślenia jest wzrost sprzedaży i udziałów rynkowych w najbardziej dynamicznych segmentach — zmywarkach i sprzęcie grzejnym. Amica dobrze radziła sobie na zagranicznych rynkach i to pomimo niekorzystnego kursu złotego. W 2007 r. wielkopolska spółka osiągnęła 171 mln euro przychodów ze sprzedaży eksportowej, co dało jej 10-procentowy wzrost. Niemal połowę sprzedaży zrealizowała na Wschodzie. Jeszcze bardziej udało się zintensyfikować działania w Rosji (14-proc. wzrost) i Ukrainie (51-proc. wzrost).

Wyniki w minionym roku byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie konieczność utworzenia odpisów. W związku z zagrożeniem odzyskania części należności. Amica utworzyła odpisy aktualizacyjne na blisko 11 mln zł. W około 75 proc. sprawa dotyczy należności krajowych.

Ważne dla przyszłych wyników może okazać się rozszerzenie pod koniec roku oferty o drobny sprzęt AGD — odkurzacze, czajniki, żelazka i tostery. Zarząd z optymizmem patrzy w przyszłość także z powodu rozpoczęcia szerszej współpracy z dostawcami chińskimi, ekspansji na nowe rynki zbytu i intensywnego wprowadzania programu oszczędnościowego.

Maciej

Zbiejcik

co dalej

Powiew optymizmu

Dobre wyniki IV kwartału i perspektywy sprawiły, że w piątek notowania Amiki należały do liderów wzrostów. To fakt godny podkreślenia, bo dawno akcje tej spółki tak nie błyszczały. I jeszcze jedno. Dzięki zyskom z IV kwartału będzie można wyliczyć C/Z. Wskaźnik ten dla Amiki jest zbliżony do średniej giełdowej, która przekracza 15.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane