Amortyzacja z wyższym progiem

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Wyższa kwota wolna, brak obowiązku wpłacania małych zaliczek — to tylko część zmian nowej wersji projektu noweli ustaw o PIT i CIT.

Konsultowany szeroko projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, o którym pisaliśmy niejednokrotnie, czeka już na opinię Komisji Prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji RCL i przyjęcie przez Radę Ministrów. Zawiera on zmiany deklarowane przez ministra rozwoju i finansów po krytycznych uwagach zgłaszanych przez inne resorty oraz organizacje przedsiębiorców. Nie wszystkie jednak satysfakcjonują biznes. Projektowana nowela zapowiada podniesienie kwoty zwolnionej z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do 8 tys. zł. Nadal jednak ta ulga ma zależeć od wysokości uzyskiwanych dochodów — jak podkreślają doradcy podatkowi z Crido Taxand. Nowe przepisy, dotyczące także podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), przewidują zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczki na ten podatek, gdy ta nie przekracza 1 tys. zł. Minister tłumaczy, że to zmniejszy obciążenia administracyjne dla mikroprzedsiębiorców. Firmy nie będą już też miały obowiązku zgłaszania prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Według Katarzyny Dobosz z PwC na uwagę zasługuje wzrost do 10 tys. zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, którą można jednorazowo zaliczyć do kosztów firmowych.

Obecnie próg jednorazowej amortyzacji wynosi 3,5 tys. zł. Pierwotna wersja projektu przewidywała podwyżkę do 5 tys. zł. W nowej wersji złagodzono częściowo regulacje dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych finansowania usług niematerialnych. Bez ograniczeń miało to dotyczyć wydatków do 1,2 mln zł rocznie, obecnie — 3 mln zł. Kwoty przekraczające tę granicę będą objęte limitem do wysokości 5 proc. nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne i odsetki. Eksperci z Crido Taxand i PwC zwracają uwagę, że cięcia te będą dotyczyć jedynie kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych. Paweł Toński, partner w Crido Taxand, podkreśla przy tym, że mimo sprzeciwów nadal limitowane rozliczenia mają obejmować np. wydatki na usługi doradcze. Projektodawca utrzymał też wiele innych pomysłów, jak np. wprowadzenie nowego podatku od wartości nieruchomości komercyjnych. Stawka wyniesie 0,035 proc. (a nie 0,042 proc.) miesięcznie od nadwyżki ponad 10 mln zł. Nie obejmie on budynków biurowych wykorzystywanych na potrzeby podatnika.

— Zmiany w projekcie należy ocenić za lekko pozytywne dla podatników, gdyż nieznacznie zmniejszają nałożone ograniczenia i doprecyzowują projektowane przepisy. Nadal jednak trudno ten projekt uznać za łagodny, ale być może pozostaje cieszyć się z tych kosmetycznych zmian na lepsze lub liczyć na korzystne dla przedsiębiorców poprawki Sejmu — komentuje Paweł Toński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu