AMP inwestuje ostrożnie

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Spółka kończy inwestycje środowiskowe warte 700 mln zł. Tnie nakłady i zakres remontu wielkiego pieca.

W oddziale ArcelorMittal Poland (AMP) w Dąbrowie Górniczej, dawnej Huty Katowice, dobiegają końca inwestycje, które pozwolą spełnić grupie wymagania unijnych dyrektyw środowiskowych. Koszt projektów, które mają być zakończone jeszcze w 2018 r., sięga ok. 700 mln zł. W sumie natomiast inwestycje środowiskowe spółki są szacowane nawet na 1 mld zł.

Zobacz więcej

Fot. Robert Neumann - FORUM

Hutnicza grupa realizuje wiele projektów za pośrednictwem spółki Tameh Polska. Prowadzi ona inwestycje w stalowni, dotyczą modernizacji systemu odpylania oraz budowy nowej odpylni. Buduje też filtry do taśm spiekalniczych, które wykorzystywane będą do tworzenia spieku rudy żelaza.

Trzeci z projektów Tameh Polska realizuje wspólnie z firmą Tauron Polska Energia. Dotyczy on budowy instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w elektrociepłowni.

— Ta instalacja pozwoli nam ograniczyć emisję pyłów o ponad 86 proc., tlenków azotu o 35 proc., a dwutlenków siarki — o 66 proc.— mówi Manfred Wawrzynosek, członek zarządu Tameh Polska.

Wyśrubowane europejskie normy środowiskowe zniechęcają natomiast spółkę do kompleksowego remontu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Zdecydowana jest jedynie na częściowy, wart 120 mln zł.

— Spowodowane to jest niepewnością. Nie wiemy, co nas czeka w przyszłej dekadzie w związku z cenami CO2 — twierdzi Tomasz Ślęzak, dyrektor ochrony środowiska i energetyki w AMP.

Dodał, że w ostatnich miesiącach ceny uprawnień do emisji CO2 poszybowały w górę, z niespełna 7 EUR za tonę w listopadzie ubiegłego roku do ponad 16 EUR obecnie.

Prace remontowe rozpoczną się w lipcu i potrwają miesiąc. Dzięki nim piec będzie mógł pracować maksymalnie jeszcze 5-6 lat. W tym okresie spółka musi zdecydować o jego dalszych losach.

Związkowcy obawiają się likwidacji w przyszłości wielkiego pieca, bo oznacza to zwolnienia pracowników. Alternatywą może być zastąpienie go inną instalacją. W grę wchodzi na przykład budowa pieca elektrycznego. © Ⓟ

120 mln zł Tyle natomiast wyniesie częściowy remont wielkiego pieca.

700 mln zł To wartość inwestycji, które w tym roku zakończy AMP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu