Analitycy: Chiny mają problem ukrytego bezrobocia

opublikowano: 26-04-2021, 16:37

Analitycy Fathom Consulting twierdzą, że gospodarka Chin boryka się z problemem ukrytego bezrobocia w związku z nieefektywnością modelu państwowego kapitalizmu, realizowanego przez władze kraju, pisze The Telegraph.

Odsetek osób bezrobotnych lub pracujących w niepełnym wymiarze w Chinach wzrósł do 17 proc. W 2013 roku wynosił ok. 5 proc., twierdzi Fathom Consulting. Jego szacunki mocno odbiegają od oficjalnych statystyk publikowanych przez Pekin, budzących jednak wątpliwości ekonomistów.

- To odzwierciedlenie nieefektywności chińskiej gospodarki – powiedziała Joanna Davies, ekonomistka Fathom. – Przez zbyt długi czas Pekin realizował stary model wzrostu, zakładający, że jego motorem będzie eksport, ale także stymulacja kredytem na wielką skalę. Chiny mają znaczący problem ukrytego bezrobocia – dodała.

Davies wskazuje, że wielu pracowników, szczególnie państwowych chińskich firm, jest bezproduktywnych. Te miejsca pracy nie przynoszą żadnych korzyści gospodarczych.

Oficjalnie stopa bezrobocia w Chinach wynosi trochę ponad 5 proc. Przez ostatnią dekadę utrzymywała się na niskim i względnie stabilnym poziomie pomimo poważnych kryzysów występujących tym okresie, pisze The Telegraph.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane