Analitycy: Fed może podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 10:28

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) może na wtorkowym posiedzeniu podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych - wynika z ocen analityków. Główna stopa funduszy federalnych w USA wynosi obecnie już 3,75 proc., po jedenastu podwyżkach od czerwca 2004 r.

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) może na wtorkowym posiedzeniu podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych - wynika z ocen analityków. Główna stopa funduszy federalnych w USA wynosi obecnie już 3,75 proc., po jedenastu podwyżkach od czerwca 2004 r.

Unijna benchmarkowa stopa procentowa wynosi, dla porównania, 2 proc. od połowy 2003 r.

Analitycy spodziewają się, że Fed zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp i w swoim komunikacie po zakończeniu posiedzenia kolejny raz umieści sformułowanie o stopniowym podwyższaniu stóp procentowych.

Zdaniem ekspertów, po przejęciu stanowiska szefa Fed po Alanie Greenspanie przez Bena Bernanke, główna stopa proc. może wzrosnąć do 4,5 proc. do połowy 2006 r.

Kadencja Greenspana, który przechodzi na emeryturę, upływa 31 stycznia 2006 r.

W piątek Departament Handlu USA podał wstępnie, że Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2005 roku o 3,8 proc. wobec 3,3 proc. w II kwartale. Analitycy spodziewali się w tym okresie wzrostu PKB o 3,6 proc.

Ceny konsumpcyjne w USA we wrześniu wzrosły o 1,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, po wzroście w sierpniu o 0,5 proc. To największy wzrost w ciągu ostatnich 25 lat. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wzrośnie we wrześniu w ujęciu miesięcznym o 0,9 proc.

Fed ogłosi swoją decyzję we wtorek, po zakończeniu posiedzenia, około godz. 20.15 polskiego czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane