Analitycy: Polska w strefie euro w 2008 roku

Paweł Kubisiak
25-05-2003, 11:34

Warszawa (PAP) - Analitycy ankietowani przez PAP uważają, że najwcześniejszym realnym terminem przystąpienia Polski do strefy euro (EMU) jest rok 2007, choć większość wskazuje 2008 rok, przy średnim kursie 4,21 zł za euro - wynika z majowej ankiety.

Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, przystąpienie Polski do eurolandu w 2007 roku, czyli w terminie deklarowanym przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów i banku centralnego.

Natomiast najmniej optymistyczne prognozy pokazują, że Polska stanie się członkiem EMU w 2009 roku. W ankiecie PAP uczestniczyło 14 ekonomistów, z czego dwóch prognozuje wejście do EMU w 2007 roku, siedmiu w 2008 roku, a

pozostałych pięciu zakłada wejście do eurolandu w 2009 roku. Rynek uważa, że najtrudniejszym do spełnienia będzie kryterium fiskalne.

Minister finansów Grzegorz Kołodko przewiduje, że Polska spełni je w 2006 roku, kiedy deficyt budżetowy spadnie do 2,9 proc. PKB z 4,1 proc. w 2003 roku.

Prognozowany przez ekonomistów kurs przy wejściu do EMU zawiera się w przedziale 4,00-4,4 zł za euro, a średnio jest to 4,21 zł.

Według ministra finansów korzystnym kursem wymiany, uwzględniając obecne warunki makroekonomiczne, byłby poziom 4,35 zł za euro.

Korytarz wahań w ramach systemu ERM2 (przejściowego mechanizmu kursowego) dopuszcza odchylenia o plus/minus 15 proc. od ustalonego parytetu wobec euro, choć nie jest jeszcze przesądzona jego szerokość.

RPP w swojej strategii polityki pieniężnej na lata po 2003 roku postulowała, aby przyjąć jak najszerszy korytarz wahań, jednak niedawno pojawiły się głosy przedstawicieli UE, że pasmo wahań mogłoby być bardziej rygorystyczne, zmniejszone do plus/minus 2,25 proc.

Nie wiadomo także, jak długo Polska musiałaby być w mechanizmie ERM2 przed przyjęciem euro, gdyż do tej pory zdarzały się odstępstwa od przyjętych standardowo dwóch lat.

Beata Arasim-Jarząbek; Klaudia Balcerowiak

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Polska w strefie euro w 2008 roku