Analitycy prognozują spadek ceny węgla w Europie o 10 proc. w tym roku

opublikowano: 02-01-2019, 15:46

Po tym jak cena węgla wzrosła dwukrotnie od 2016 roku dzięki popytowi generowanemu przez nabywców z Azji rynek oczekuje, że w tym roku „czarne złoto” stanieje o 10 proc.

Sondaż przeprowadzony przez Bloomberga wśród analityków pokazuje, że rynek spodziewa się spadku ceny tony złota w Europie do 76,50 USD w tym roku. W październiku 2018 roku doszła ona do pięcioletniego maksimum wynoszącego 100 USD. Jako powód spodziewanego spadku ceny węgla podawany jest spadek popytu w Azji i coraz większe odchodzenie od tego paliwa.

- Słaby popyt w Europie i Chinach wraz z rosnącą globalną produkcją dzięki ostatniemu zwiększeniu mocy będzie głównym czynnikiem wpływającym na ceny węgla w Unii Europejskiej w tym roku – uważa Elchin Mammadov, analityk Bloomberg Intelligence.

Od szczytu w październiku wynoszącego 100 USD węgiel z kontraktów rocznych na ICE Futures Europe staniał do 83,70 USD za tonę.

Popyt na węgiel spada w Europie od 2012 roku. Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że będzie spadał o 1,1 proc. rocznie do 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane