Analitycy: rok 2006 rokiem sieci bezprzewodowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-12-2005, 15:56

W 2006 r. sieci bezprzewodowe staną się w krajach rozwiniętych jednym z najważniejszych mediów dostępu do Internetu - uważa firma analityczna Masters&Holland.

W 2006 r. sieci bezprzewodowe staną się w krajach rozwiniętych jednym z najważniejszych mediów dostępu do Internetu - uważa firma analityczna Masters&Holland.

    Sieci bezprzewodowe będą instalowane głównie w Europie, USA i Azji. Jednym z ich najważniejszych standardów stanie się WiMAX - podała Masters&Holland w swoim raporcie.

    Analitycy uważają, że przyjęcie standardu 802.16e, czyli WiMAX w grudniu przez amerykański Institute of Electrical and Electronics Engineers jest bardzo istotne dla tworzenia sieci bezprzewodowych. WiMAX jest bowiem standardem oferującym transmisję z prędkością 20 megabitów na sekundę (Mbps), co oznacza, że zwykły użytkownik może liczyć na transmisję z prędkością od 1 do 4 Mbps, zależnie od tego, czy przebywa na terenie miasta czy poza nim.

    Standard ten jest zdecydowanie szybszy niż proponowany przez operatorów sieci komórkowych standard 3G- UMTS, osiągający prędkości transmisji średnio do 700 kpbs (kilobitów na sekundę) dla indywidualnego użytkownika.

    WiMAX ma także przewagę nad powszechnie stosowanym standardem sieci bezprzewodowych WiFi. WiFi umożliwia bowiem transmisję z porównywalnymi prędkościami maksymalnymi, ale na dystansie do 200 metrów. WiMAX bez problemu radzi sobie z transmisją na dystansie do 4,5 km.

    Według informacji z firm, jeszcze w 2005 roku trzynastu operatorów uruchomiło bazujące na technologiach firmy Intel oraz sprzęcie firm  Airspan, Alcatel, Alvarion oraz Redline Communications, instalacje WiMAX, które mają zapewnić szybki szerokopasmowy dostęp do sieci firmom i użytkownikom indywidualnym w różnych regionach świata.

    Kolejnych jedenastu operatorów planuje uruchomienie podobnych rozwiązań na początku 2006 roku. Rozwiązania te mają zapewnić dostęp do Internetu w miejscach, które do niedawna nie miały na to szans, m.in. z powodu konieczności ponoszenia przez operatorów zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych.

    Jak wynika z informacji opracowującej rozwiązania WiMAX firmy Intel, instalacje standardu WiMAX pracują już u takich operatorów jak: Altitude Telecom (Francja), AXTEL (Meksyk), BEC Telecom, S.A. (Dominikana), Dedicado (Urugwaj), Globe/Innove (Filipiny), Iberbanda (Hiszpania), Irish Broadband (Irlandia), SferaNET (Polska), Mikkelin Puhelin Oyj oraz Savonlinnan Puhelin Oy (Finlandia), Telgua (Gwatemala), Ukrainian High Technologies (Ukraina) oraz WiMAX Telecom (Austria i Słowacja).

    Rozwiązania przez nich opracowane to m.in. usługi Voice over IP (VoIP) czyli telefonii internetowej, oferowane przez firmy BEC Telecom (Dominikana) oraz WiMAX Telecom (Austria), tani i szybki dostęp do sieci dla szkół, instytucji rządowych i samorządowych, oferowany przez firmy Irish Broadband (Irlandia) oraz SferaNET (Polska) oraz szybki dostęp do Internetu dla użytkowników indywidualnych i małych firm, oferowany przez firmy Axtel (Meksyk), Dedicado (Urugwaj), Globe/Innove (Filipiny) oraz Iberbanda (Hiszpania).

    W Polsce sieci WiMAX działają m.in. w Zielonce pod Warszawą, Bielsku-Białej i Żywcu. Projekty obejmują obszar Warszawy, Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej.

    Najnowszą komercyjną instalację WiMAX w Żywcu uruchomiły w grudniu firmy Alvarion, Intel i SferaNET. Zapewnia ona szerokopasmowy bezprzewodowy dostęp do Internetu na obszarze całego miasta i Kotliny Żywieckiej. Na górze Grójec w Żywcu został zainstalowany nadajnik, którego zasięg wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Operatorem sieci jest SferaNET.

    Jak wynika z informacji firm projektujących rozwiązania bezpieczeństwa, jak m.in. Symantec i Cisco, jednocześnie tworzone są rozwiązania bezpieczeństwa dla sieci bezprzewodowych, przeznaczone dla małych firm i biur. Bezprzewodowe routery Linksys, firmy która stanowi oddział firmy Cisco Systems Inc., będą wyposażone w rozwiązanie Norton Internet Security 2006 w celu zabezpieczenia sieci przed hakerami, wirusami i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu. Routery stanowią centrum sieci w domu lub małej firmie. Łączą one urządzenia bezprzewodowe i przewodowe (komputery, notebooki, PDA, palmtopy) z siecią, umożliwiając podłączenie do Internetu przy użyciu jednego łącza szerokopasmowego.

    Według raportu Masters&Holland, w 2006 roku dzięki technologiom bezprzewodowym zostaną wyposażone w szybki dostęp do Internetu niemal wszystkie liczące się lotniska międzynarodowe, 50 tys. hoteli i moteli różnych klas oraz większość obiektów handlowych w USA i Europie i Azji. Spadająca cena rozwiązań pozwoli na wyposażenie w dostęp bezprzewodowy urzędów administracji centralnej i samorządowej oraz obiektów użyteczności publicznej - głównie w USA i Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Analitycy: rok 2006 rokiem sieci bezprzewodowych