Analitycy sądzą, że konflikt w Mostostalu się nasila

06-04-2001, 17:19

WARSZAWA (Reuters) - Konflikt w gronie akcjonariuszy Mostostalu Warszawa nasila się. Sposobem na jego rozwiązaniem może być skupienie przez Accionę należących do Elektrimu akcji spółki, uważają analitycy.

W czwartek Mostostal Warszawa poinformował, iż rada nadzorcza odwołała prezesa Neila Balfoura. Jednak godzinę poźniej pojawił się kolejny komunikat, w którym większościowy akcjonariusz spółki, czyli Acciona, uważa tę decyzję za nieważną.

W komunikacie tym podano, iż w trakcie posiedzenia dwóch członków rady złożyło rezygnację i w tej sytuacji rada w składzie mniejszym niż pięć osob "nie była władna podejmować uchwał w sprawie zmian zarządu".

"Generalnie trzeba poczekać na wykładnię prawną. Chodzi o to, czy te dwie osoby złożyły mandaty na wieść o tej decyzji, czy też zrobiły to wcześniej, wtedy byłaby ona pozbawiona podstaw prawnych" - uważa Paweł Puchalski, analityk z Raiffeisen Capital & Investment.

"Tu są kolejne pieniądze, które zarobią prawnicy, ale tego nie dowiemy się wcześniej niż przed 18 kwietnia, na kiedy zwołane zostało walne zgromadzenie" - dodał.

Zdaniem niektórych analityków działania Elektrimu zmierzające do usunięcia prezesa Balfoura moga mieć na celu wywieranie nacisku na Accionę, aby ta kupiła posiadany przez Elektrim pakiet akcji.

Hiszpański inwestor ogłosił co prawda w styczniu wezwanie do sprzedaży akcji Mostostalu Warszawa, jednak Elektrim, który posiada 28-procentowy pakiet nie odpowiedział na nie. Zaproponowana cena w wezwaniu wynosiła 14 złotych za sztukę. W piątek Mostostal handlowany był po 11,3 złotego.

"Elektrim został praktycznie z zablokowanymi akcjami w Mostostalu. Nie dają one specjalnego wpływu na spółkę, ale Elektrim może blokować pewne decyzje" - powiedział Roman Zalewski, analityk z Domu Maklerskiego BIG-BG.

"Być może Acciona stwierdzi, że ma dosyć sporów i zechce kupić resztę akcji i wyprowadzić Mostostal z giełdy. I być może Elektrim odpowie na wezwanie, bo teraz sprzedaje wszystko jak leci" - dodał.

W piątkowym komunikacie Acciona zapewniła, iż będzie nadal wspierać Mostostal Warszawa jako strategiczny inwestor tej spółki.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy sądzą, że konflikt w Mostostalu się nasila