Analitycy: stopy procentowe EBC w czwartek bez zmian

opublikowano: 06-02-2007, 10:49

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawi w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian - oceniają analitycy. Ich zdaniem, podwyżek stóp można się spodziewać w następnych miesiącach.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawi w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian - oceniają analitycy. Ich zdaniem, podwyżek stóp można się spodziewać w następnych miesiącach.

Rada EBC podwyższyła stopy proc. na ostatnim posiedzeniu w grudniu 2006 r. o 25 pkt. bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej podwyżce 3,5 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 2,5 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 4,5 proc.

Od grudnia 2005 roku bank podwyższał stopy procentowe już sześciokrotnie.

Analitycy oceniają, że w następnych miesiącach można oczekiwać wzrostu stóp procentowych. Już w marcu benchmarkowa stopa procentowa może zostać podwyższona o 25 pkt. bazowych do 3,75 proc. Byłby to najwyższy poziom od listopada 2001 r.

Ekonomista CFL Consulting, Vanni Lucchelli, jest jednym z nielicznych analityków, który nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych już w następnym miesiącu. "Nie widzę takiej potrzeby. Gospodarka eurolandu nie jest aż tak bardzo rozkręcona, a obawy o poziom inflacji są przesadzone" - uważa Lucchelli.

Większość analityków oczekuje jednak po marcowej, także kolejnej podwyżki do 4 proc. w czerwcu. Wówczas główna stopa procentowa w strefie euro byłaby najwyższa od września 2001 r.

We wrześniu EBC może zdecydować się na następny ruch, o 25 pkt. bazowych w górę, do 4,25 proc. - wynika z ocen rynku.

Decyzja EBC po czwartkowym posiedzeniu banku zostanie ogłoszona o 13.45.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane