Analitycy uspokajają, że wyprzedaży nie będzie

Magdalena Wierzchowska
14-03-2005, 00:00

Tylko spokojnie — mówią analitycy. Inwestorom nie grozi gwałtowna wyprzedaż 4 proc. akcji TVN, zwalnianych dziś z blokady.

Gdy Grupa ITI, większościowy akcjonariusz TVN, poinformowała o zwolnieniu z blokady od 14 marca 2,6 mln akcji, kurs w ciągu jednego dnia spadł o 11 proc. Jednak dziś analitycy mówią, że właściciele uwolnionych papierów nie będą chcieli gwałtownie się ich pozbywać.

— Na razie nie spodziewam się dużej podaży, choć w perspektywie kilku tygodni czy miesięcy część inwestorów będzie chciała zrealizować zyski — mówi Piotr Wiśniewski, analityk Amerbrokers.

Proszący o anonimowość bankier z londyńskiego City twierdzi, że akcje te są w posiadaniu ponad 20 poważnych inwestorów finansowych i z technicznego punktu widzenia jest mało prawdopodobne, by wszyscy naraz chcieli się ich pozbyć. Wyprzedaż może też hamować planowany przez TVN wykup własnych akcji. Spółka zapowiadała, że przeznaczy na to część ze 171,4 mln zł zysku za ubiegły rok.

— Zapowiedź buy backu neutralizuje ryzyko wyprzedaży, choć dojdzie do niego dopiero za jakiś czas — mówi Piotr Wiśniewski.

ITI nałożyło 180-dniową blokadę na 8,6 mln akcji TVN, które inwestorzy kupili, wymieniając akcje ITI przy okazji oferty publicznej telewizji. 2,6 mln akcji zostaje zwolnione dziś, by zwiększyć płynność TVN — 2,3 mln akcji należy do drobnych akcjonariuszy, a około 277 tys. — do BRE Banku. W obrocie jest 26,3 mln akcji TVN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy uspokajają, że wyprzedaży nie będzie