Analitycy wierzą w złotą hossę

MWIE, Bloomberg
31-08-2010, 21:13

Hossa na rynku złota musi trwać. I to nieważne, czy gospodarka nadal będzie się rozwijać, czy też wróci recesja – zgodnym chórem mówią najlepsi analitycy rynku metalu.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy analitycy rynków surowcowych podnieśli prognozy cen złota najwięcej spośród wszystkich metali szlachetnych. Jeżeli ich przewidywania się sprawdzą, rynek kruszcu zaliczy 10. rok wzrostów z rzędu.

Notowane na rynku fundusze oparte na złocie, za pośrednictwem których drobni inwestorzy mogą uzyskać ekspozycję na ceny złota zwiększyły aktywa kruszcu do blisko 2,1 tys. ton. To góra złota dwukrotnie większa niż jest w posiadaniu szwajcarskiego banku centralnego.

Analitycy wierzą w złotą hossęAnalitycy wierzą w złotą hossę
Cena 3 - miesięcznych kontraktów terminowych na złoto notowanych na giełdzie NYMEX
Źródło:www.stooq.pl

- Tak przyspieszenie ożywienia, jak i następna zapaść gospodarcza zachęcą kolejnych graczy do wschodzenia na rynek złota – sądzi Eugen Weinberg, analityk Commerzbanku.

Jego zdaniem w przypadku realizacji pozytywnego scenariusza ceny śrubował będzie popyt na biżuterię, natomiast w przypadku kłopotów gospodarczych, kupować złoto będą inwestorzy szukający bezpiecznej przystani dla swoich aktywów.

Weinberg, który może pochwalić się najtrafniejszymi prognozami cen w pierwszym kwartale tego roku, sądzi, że na koniec przyszłego roku ceny złota osiągną 1400 USD. To oznacza 12 – proc. potencjał wzrostów.

We wtorek wieczorem czasu polskiego za uncję kruszcu w transakcjach 3 – miesięcznych płacono w Nowym Jorku 1248,90 USD, o 0,9 proc. więcej niż na poprzedniej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Analitycy wierzą w złotą hossę