Czytasz dzięki

Analityk: akcje KGHM nie są tyle warte

opublikowano: 14-07-2020, 10:58

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 6 lipca podtrzymał rekomendację „sprzedaj” dla akcji KGHM. Ich cenę docelową podniósł do 56 zł.

„Nasze zdumienie budzi tak ograniczony negatywny wpływ pandemii Covid-19 na światowe ceny miedzi, które nieoczekiwanie powróciły na poziom 6 tys. USD/t. Jednak mimo tego nie zmieniliśmy nastawienia do walorów KGHM i podtrzymujemy zdanie, że są przewartościowane fundamentalnie” – napisał analityk w raporcie.

Zobacz więcej

Sierra Gorda

ARC

Jak dodał, na bazie przygotowanych przez niego prognoz KGJM jest obecnie notowana przy wskaźniku C?Z na lata 2020-22 na poziomie 8-9, co jego zdaniem wydaje się wysokim poziomem jak na spółkę wydobywczą generującą słabe przepływy pieniężne, z problematycznym bilansem, która na dodatek nie będzie w stanie wypłacać dywidendy w najbliższych latach.

„A przecież jeszcze nie tak dawno KGHM była notowana przy 5-6x C/Z, miała znacznie mocniejszy bilans i wypłacała powtarzalną dywidendę” – przypomina Łukasz Prokopiuk.

Jak podkreśla, kluczowe jest, by inwestorzy zdali sobie sprawę, że przy analizie zadłużenia KGHM powinni uwzględnić zewnętrzny dług Sierra Gorda (tym bardziej, że EBITDA tej spółki zależnej jest włączone do skons. skor. EBITDA KGHM) oraz poziom zobowiązań faktoringowych, które ostatnio wzrosły do 910 mln zł. 

„Niepokoi nas rzeczywiste zadłużenie KGHM, zwłaszcza na tle historycznie słabych przepływów pieniężnych (w kilku ostatnich latach operacyjne przepływy pieniężne zaledwie pokrywały wydatki inwestycyjne). Sądzimy, że prędzej czy później rynek zauważy ten negatywny aspekt” – dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane