Analityk radzi kupować akcje Eurocash

opublikowano: 24-03-2023, 16:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dariusz Dadej, analityk Noble Securities, podniósł rekomendację z “akumuluj” do kupuj” dla akcji Eurocash. Cenę docelową wyznaczył na 18,7 zł.

Do tej pory cena docelowa wynosiła 13,8 zł.

Powodem tak istotnej zmiany wyceny jest relatywnie sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, które pomogło spółce zaliczyć udany III kwartał 2022 r. i może wpłynąć również na dane za IV kwartał. Analityk uważa, że warunki ulegną znacznemu pogorszeniu dopiero w 2024 r., natomiast już w roku obecnym nastąpi spadek zakupów żywności w ujęciu realnym. Niepokoi go słaba sprzedaż spółki - w III kwartale wzrosła tylko 17,6 proc. i była tylko o 0,2 proc. wyższa od inflacji.

- Przychody z całego hurtu, który odpowiadał za 73 proc. sprzedaży spółki w III kwartale, wzrosły o 14,3 proc., a LfL w Cash&Carry o 16,8 proc. Obie wartości są poniżej inflacji cen żywności, z czego płynie wniosek, że Eurocash traci rynek w hurcie, a przecież właśnie na tę działalność postawił nacisk w strategii - dodał analityk.

Strategia spółki zakłada również osiągnięcie takich celów, jak 1 mld zł EBITDA w 2025 r., wskaźnik długu netto/EBITDA na poziomie 1,5 przy stabilnych warunkach rynkowych oraz powrót do regularnych dywidend.

- W naszej opinii wypracowanie 1 mld zł EBITDA w ciągu trzech lat jest celem ambitnym, możliwym do osiągnięcia tylko w przypadku utrzymywania się sprzyjającego otoczenia jak w 2022 r., co obecnie wydaje się raczej mało prawdopodobne. Pozostałe główne elementy planu postrzegamy jako osiągalne - tłumaczy Dariusz Dadej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane