Andel’s zbiera laury

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 09-02-2010, 00:00

W niespełna osiem miesięcy po otwarciu łódzki hotel andel’s otrzymał już czwarte wyróżnienie.

W niespełna osiem miesięcy po otwarciu łódzki hotel andel’s otrzymał już czwarte wyróżnienie.

Amerykański "Contract Magazine" przyznał austriackiemu inwestorowi Warimpeksowi oraz zespołowi architektów nagrodę Interior Award w kategorii Adaptive Re-Use za adaptację zabytkowego budynku na nowoczesny hotel. Andel’s powstał w miejscu dawnej przędzalni, prowadzonej przez Izraela Poznańskiego. Przez kilkadziesiąt lat budynki fabryki stały puste i niszczały.

To jedyny czterogwiazdkowy hotel w Łodzi. Usytuowany jest na terenie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowego Manufaktura. Rewitalizację i przebudowę przeprowadził polsko-austriacki zespół OP-Architekten pod kierownictwem Wojciecha Popławskiego. W dwa i pół roku powstał hotel z 278 pokojami i największym w mieście centrum konferencyjnym. Hotel ma jedną z największych w Polsce przeszkloną salę balową o powierzchni 1,3 tys. mkw. na najwyższym piętrze. Windą towarową do sali można transportować duże przedmioty, począwszy od fortepianu, a na samochodzie skończywszy. Także na ostatnim piętrze, w zbiorniku przeciwpożarowym z XIX wieku, powstał basen.

Za wystrój hotelu odpowiadał londyński duet projektantów Jestico i Whiles. Zachowali oryginalne ceglane mury, a także słupy i belki. Schody i żeliwną bramę wejściową poddano renowacji. Biel ścian w pokojach została przełamana jaskrawymi kolorami krzeseł i kanap oraz kolorowymi grafikami na zagłówkach łóżek, inspirowanymi twórczością Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane