Andersen odżył i rośnie w Polsce

opublikowano: 17-06-2019, 22:00

Światowa sieć Andersen chce się rozwijać nad Wisłą. Właśnie pozyskała KSP Legal, znaną kancelarię prawno-podatkową.

18 czerwca światowa centrala Andersena poinformuje oficjalnie o przyłączeniu do jej sieci katowickiej firmy prawniczej KSP Legal & Tax Advice. Tego dnia formalnie wejdzie ona w skład polskiej spółki Andersen Tax & Legal. Połączone firmy będą rozwijać działalność głównie w zakresie doradztwa prawnego i podatkowego dla biznesu.

PIEŚŃ PRZESZŁOŚCI:
PIEŚŃ PRZESZŁOŚCI:
Marcin Matyka, partner Andersen Tax & Legal, oraz Magdalena Patryas, partner połączonej z nim firmy KSP Legal, zgodnie zapewniają, że mroczna przeszłość związana z bankructwem Enronu nie rzutuje negatywnie na obecną działalność sieci Andersen.
Fot. ARC

— KSP Legal & Tax Advice przystępuje do sieci Andersen. To renomowana kancelaria prawno-podatkowa z Katowic, działająca na rynku od szesnastu lat. Teraz w naszej polskiej firmie Andersena usługi będzie świadczyło ponad 60 prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, podatkowym oraz outsourcingu księgowym. Na polskim rynku widzimy duży potencjał rozwoju. Myślimy już o kolejnych akwizycjach, a wkrótce chcemy tak urosnąć, aby w swoich szeregach mieć 100 prawników — mówi Marcin Matyka, partner w Andersen Tax & Legal.

Połączenie obu firm doradczych potwierdza Magdalena Patryas, partner zarządzający w KSP Legal & Tax Advice.

— To prawda, przyłączamy się do Andersena. Będziemy wspólnie działać pod jednym szyldem Andersen Tax & Legal, wchodzącym w skład światowej sieci Andersen Global. To jednak nie koniec. Myślimy o kolejnych krokach rozwojowych, połączeniach i lokalizacjach — mówi Magdalena Patryas.

Andersen obecnie ma biura w 144 miastach w 44 krajach.

Zatrudnia około 4,5 tys. prawników. Nigdzie jednak nie świadczy już usług audytorskich. To pokłosie dramatycznych wydarzeń sprzed prawie 20 lat, związanych z zarzutami o tzw. kreatywną księgowość i niszczenie dokumentów finansowych przez firmę Arthur Andersen w koncernie energetycznym Enron (upadł w 2001 r.). Tamte wydarzenia zrujnowały wizerunek i wiarygodność firmy, należącej wtedy do tzw. wielkiej piątki audytorów. Arthur Andersen upadł w 2002 r. (zatrudniał prawie 30 tys. osób).

Kilka lat później Sąd Najwyższy USA orzekł, że Arthur Andersen nie przyczynił się do upad ku Enronu (jego akcjonariusze stracili około 80 mld USD). Na gruzach audytora założono nową firmę — Andersen, która mozolnie zaczęła wszystko od nowa, ale całkowicie zrezygnowała ze świadczenia usług audytorskich, skupiając się na doradztwie prawnym i podatkowym (w USA nie świadczy także usług doradztwa podatkowego). Czy wydarzenia sprzed lat nie kładą się cieniem na obecnej działalności Andersena w Polsce?

— Wręcz przeciwnie. Spotykamy się z pozytywnymi reakcjami klientów. Przeszłość odcinamy grubą kreską. Absolutnie stawiamy na jakość i profesjonalizm. Doradzamy dużym i średnim przedsiębiorstwom. Naszym targetem na całym świecie są przede wszystkim prywatne firmy, nienotowane na giełdach — dodaje Marcin Matyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane