Angel Gurria nowym szefem OECD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 10:36

Nowym szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) został mianowany w środę były meksykański minister finansów, 55-letni Angel Gurria - podano w Paryżu.

Nowym szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) został mianowany w środę były meksykański minister finansów, 55-letni Angel Gurria - podano w Paryżu.

    Gurria obejmie urząd sekretarza generalnego OECD 1 czerwca przyszłego roku. Wygaśnie wtedy mandat obecnego szefa organizacji, którym od dziesięciu lat był Donald Johnston z Kanady.

    Jak podaje agencja France Presse, Gurria, ekonomista z wykształcenia, zyskał największe poparcie w ostatniej fazie konsultacji. Głównym, a w ostatnich tygodniach, jedynym liczącym się rywalem Meksykanina był były premier RP Marek Belka.

    OECD, z siedzibą w Paryżu, jest międzynarodową organizacją gospodarczą, skupiającą 30 rozwiniętych państw; od listopada 1996 r. należy do niej Polska. Wszystkie łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej. Organizację powołano w 1960 roku. Jest bezpośrednią sukcesorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, utworzonej w 1948 r. do integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich, korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Angel Gurria nowym szefem OECD