Angielska piłka ma największy deficyt handlowy

opublikowano: 09-10-2014, 07:18

Angielska piłka nożna ma największy deficyt handlowy na świecie. Po rekordowych letnich transferach wynosił 379 mln GBP (2,01 mld zł).

Latem angielskie kluby wydały łącznie rekordowe 579 mln GBP na sprowadzanych zagranicznych piłkarzy. Sprzedały jednocześnie do zagranicznych klubów futbolistów za 200 mln GBP, poinformował bank Barclays. Analitycy zwracają uwagę, że deficyt zostanie z łatwością pokryty wpływami angielskiej piłki z pieniędzy za transmisje od zagranicznych nadawców oraz zagranicznymi kontraktami sponsorskimi angielskich klubów, które przekraczają 1 mld GBP.

Z raportu Barclays wynika, że francuski futbol przesunął się z pozycji  jednego z największych importerów netto piłkarzy na trzecią pozycję wśród największych eksporterów, co w letnim sezonie transferowym przyniosło mu 86,6 mln GBP nadwyżki handlowej.

Brazylia także zanotowała w tym roku nadwyżkę w handlu piłkarzami. Latem wyniosła ona 19,9 mln GBP. To jednak znacznie słabszy wynik niż w sezonie 2013/14, kiedy w okresie letniego okienka transferowego sięgnęła ona aż 161,2 mln GBP.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane