Czytasz dzięki

Animex ciągle bez części Pini

Urząd antymonopolowy nadal sprawdza mięsne przejęcie. Zapowiada dokładne zbadanie rynku.

Postępowanie w sprawie przejęcia kontroli nad PiniPolonia przez Smithfield Foods, właściciela polskiego Animeksu, wkroczyło w drugi etap, w którym konieczne jest zbadanie rynku — podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wcześniej sprawa trafiła do Komisji Europejskiej, ale ta przekazała ją polskiemu urzędowi.

Fot. Bloomberg

Przypomnijmy — o tym, że Animex chce kupić zakłady Pini, pisaliśmy w marcu zeszłego roku. Wtedy była jednak mowa o przejęciu Pini Polska, Hamburger Pini oraz projektu inwestycyjnego — Royal Chicken, a więc zakup nie obejmował potężnej ubojni trzody chlewnej w Kutnie, do której pod koniec 2016 r. w głośnej akcji weszło Centralne Biuro Śledcze i inspekcja pracy. O finalizacji transakcji Animex szumnie poinformował w czerwcu zeszłego roku, a później — już bez medialnych fajerwerków — okazało się, że jest zainteresowany również fabryką w Kutnie, a więc Pini Polonią. Na początku wieprzowy gigant przejął ponad 33 proc. kapitału zakładowego, ale umowa z właścicielem zakładała nabycie pozostałych udziałów. I to właśnie o przejęcie kontroli nad zakładem toczy się postępowanie.

Planowaną transakcję spółki zgłosiły Komisji Europejskiej (KE) pod koniec listopada 2017 r., a w połowie grudnia UOKiK zwrócił się z prośbą o przekazanie mu sprawy. Dowody zgromadzone przez KE potwierdziły, że transakcja miałaby wpływ na konkurencję na rynku trzody chlewnej w Polsce, a w świetle prawa krajowego rozpatruje to właśnie UOKiK. „W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi sprawdzić, czy poszczególne ubojnie konkurują ze sobą na terenie całej Polski, w regionie lub może na obszarze w określonej odległości od zakładu. Niezbędne jest też zbadanie udziałów uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku” — czytamy w komunikacie urzędu. UOKiK zaznacza, że może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia, a rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane