Animex: kosmetyczne porządki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 04-02-2000, 00:00

Animex: kosmetyczne porządki

TRUDNE ZADANIE: Animex pod kierownictwem Roberta Żulewskiego czeka głęboka restrukturyzacja. Priorytetem będzie ograniczenie kosztów działalności. fot. ARC

Na dzisiejszym NWZA Animexu prawdopodobnie z rady nadzorczej odwołany zostanie Robert Żulewski, pełniący jednocześnie obowiązki prezesa zarządu spółki. Cała operacja ma na celu zapobieżenie dublowaniu stanowisk.

Robert Żulewski zanim został powołany do kierowania spółką, już wcześniej zasiadał w radzie nadzorczej. W momencie rezygnacji ze stanowiska w radzie, stałby się pełnoprawnym prezesem.

Na NWZA oprócz roszad w składzie rady ma dojść do zmian w statucie spółki. Jednak będą one raczej kosmetyczne.

W najbliższym czasie nowy zarząd powinien przedstawić założenia, co do dalszej strategii spółki. Już teraz wiadomo, że duży nacisk będzie położony na rozwój sprzedaży, dystrybucji oraz marketingu. W grę wchodzi także redukcja kosztów. W tym celu kierownictwo spółki planuje między innymi ograniczenie zatrudnienia. W I półroczu 2000 roku z warszawskiej centrali Animexu, która liczy 261 osób, zwolnionych zostanie 50 pracowników.

Do tej pory większość analityków podkreślała, że restrukturyzacja w spółce jest nieco chybiona. Zarzucano poprzednim władzom stosowanie metod centralnego zarządzania, co spowodowało utratę rynków regionalnych. Nawet zakład w Rawie Mazowieckiej, postrzegany jako jeden z lepiej prosperujących w grupie, ma problemy z uzyskaniem pozwoleń eksportowych. W ostatni wtorek Animex poręczył RZM RAWA kredyt obrotowy na ponad 16,2 mln zł.

Warszawska grupa po III kwartałach 1999 roku zanotowała spadek przychodów o blisko 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. W samym trzecim kwartale spółka powiększyła stratę na poziomie operacyjnym i po 9 miesiącach wzrosła do 2,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Animex: kosmetyczne porządki