Anna Streżyńska została prezesem UKE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-05-2006, 21:32
Obserwuj w MójPB:

Premier Kazimierz Marcinkiewicz nominował w poniedziałek Annę Streżyńską na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Streżyńska, obecnie wiceminister transportu i budownictwa powiedziała PAP, że jest gotowa pełnić obie funkcje jednocześnie, przy czym funkcję wiceministra - nawet społecznie.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz nominował w poniedziałek Annę Streżyńską na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Streżyńska, obecnie wiceminister transportu i budownictwa powiedziała PAP, że jest gotowa pełnić obie funkcje jednocześnie, przy czym funkcję wiceministra - nawet społecznie.

Zgodnie z tzw. ustawą medialną, uchwaloną pod koniec grudnia 2005 roku, prezes UKE jest wybierany przez premiera spośród trzech kandydatów wyłonionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Kadencja prezesa UKE trwa pięć lat.

25 kwietnia KRRiT przedstawiła premierowi kandydatury Ewy Gołębiowskiej, Andrzeja J. Piotrowskiego i Andrzeja Polaczkiewicza. Premier nie wybrał jednak żadnej z tych osób. Streżyńska także startowała w konkursie, ale odpadła w I turze.

Regulator rynku telekomunikacyjnego nie miał prezesa od połowy stycznia, czyli od dnia likwidacji Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, i powołania na jego miejsce UKE.

Anna Streżyńska w rozmowie z PAP w poniedziałek wieczorem zapowiedziała, że już od wtorku rozpocznie podpisywanie decyzji regulacyjnych, które zostały przygotowane w okresie, gdy nie było prezesa Urzędu.

Według niej, jako jedna z pierwszych zostanie podpisana decyzja dotycząca tzw. Beastream Access, czyli zasady określającej hurtową sprzedaż dostępu do internetu szerokopasmowego przez Telekomunikację Polską na rzecz operatorów alternatywnych.  

Dodała, że przed podpisaniem każda decyzja będzie musiała być jeszcze raz sprawdzona pod względem poprawności.

Streżyńska poinformowała, że rozstrzygnięcie przetargu na wolne częstotliwości telefonii komórkowej GSM 1800 powinno nastąpić do końca maja. "Obecnie sprawdzamy I etap przetargu pod względem formalno-prawnym. Nie mam jeszcze wyrobionej oceny dotyczącej tego przetargu" - wyjaśniała.

W ubiegłym tygodniu UKE poinformował, że unieważnia przetargi na częstotliwości 3,6-3,8 Mhz z powodu błędów w I etapie postępowań przetargowych.

Prezes zaznaczyła, że w najbliższym czasie należy spodziewać się podjęcia przez UKE innych, oczekiwanych decyzji. Według niej, jeszcze w maju będzie decyzja w sprawie roamingu krajowego w sieciach komórkowych oraz hurtowej sprzedaży dostępu do sieci (WLR).

Według niej, analiza rynku, która ma prowadzić do wprowadzenia roamingu krajowego, podlega obecnie procesowi notyfikacji w Komisji Europejskiej. "10 i 11 maja odbędzie się spotkanie notyfikacyjne, na którym zaprezentujemy analizę. Komisja ma czas do 28 maja na wyrażenie swojego zdania" - powiedziała.

Streżyńska poinformowała również, że minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek zwrócił się do premiera o utrzymanie jej powołania na stanowisko wiceministra.

"Wolą ministra jest to, aby funkcje wiceministra odpowiedzialnego za telekomunikację i prezesa UKE były łączone. Jeśli premier zgodzi się, to będę pełniła funkcję wiceministra społecznie" - powiedziała.  

Anna Streżyńska od listopada 2005 r. jest wiceministrem transportu i budownictwa, odpowiada za telekomunikację. Wcześniej pracowała m.in. w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (1995-1997) oraz była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności (1998-2001). W 1994 r. uzyskała tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane