Ponad 300 zgłoszeń do Gospodarczej Maliny 2012 przesłali użytkownicy serwisu pb.pl w trzeciej edycji konkursu organizowanego przez „Puls Biznesu” oraz Pracodawców RP. Nie dość, że gospodarka przeżywa kryzys, to — jak widać — hamulcowych nie brakuje. W niektórych przypadkach czytelnicy byli bardzo zgodni — rekordzista został zgłoszony ponad 30 razy i, co ciekawe, z różnym uzasadnieniem.
Z ulgą odetchnąć mogą: przynajmniej kilku przedsiębiorców i polityków, a także trzy instytucje. Naprawdę niewiele brakowało, by znaleźli się w finałowej trójce. Światowe spowolnienie zaciąga hamulec naszej gospodarce i wewnętrzny system hamulcowy zdecydowanie nie jest nam potrzebny. Marzeniem redakcji jest, by za rok był problem ze skompletowaniem nominacji. Tymczasem — niestety — z roku na rok, jest z tym coraz łatwiej.
Z grona zgłoszonych wyłoniliśmy po trzy instytucje, polityków i przedsiębiorców, których kandydatury pojawiały się najczęściej i były najlepiej uzasadnione. To oznacza, że ta dziewiątka — zdaniem czytelników — w minionym roku najbardziej szkodziła gospodarce. To instytucje, które w utrudniały życie przedsiębiorcom, politycy i urzędnicy, których decyzje negatywnie wpływały na rozwój gospodarki, oraz przedsiębiorcy, którzy psuli dobre imię i wizerunek polskich firm. To dla nominowanych żółta karta. Teraz poddamy kandydatury pod głosowanie czytelników, którzy wybiorą tych najgorszych i dadzą czerwoną.
Dziś na stronie maliny.pb.pl rusza głosowanie, które potrwa do 8 stycznia. Statuetki wręczymy 11 stycznia. Zdecyduj komu!
Nominowani w kategorii Instytucja
Prokuratura Gdańsk-Wrzeszcz
Za konsekwentne zamiatanie pod dywan sprawy Amber Gold, co doprowadziło do rozkwitu i katastrofalnego pęknięcia imperium Marcina P. oraz odwołania Marzanny Majstrowicz, szefowej prokuratury rejonowej.
Fiskus
Za szukanie oszustów na rynku stali nie tam, gdzie oni grasują. W efekcie skarbówka gnębi uczciwych przedsiębiorców (i przegrywa w sądzie), a oszuści mają się świetnie.
NSZZ Solidarność
Za to, że jak deklaruje Piotr Duda, jej szef: „musi zrobić wszystko, by obalić ten rząd”. Zamiast wspierać walkę z bezrobociem związek wszedł w politykę i hamuje reformy, m.in. podniesienie wieku emerytalnego.
Nominowani w kategorii Polityk
Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz
Za przygotowanie ustawy refundacyjnej i o obowiązkowych ubezpieczeniach szpitali, która doprowadziła do gigantycznego zamieszania na rynku i strat przedsiębiorców. Autorką jest obecna marszałek Sejmu, ale jej następca nie zrobił nic, by naprawić błędy.
Marek Sawicki
Za patologie w nadzorze nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ujawnione w „taśmach PSL”, których konsekwencją była dymisja.
Jacek Rostowski
Za manipulowanie statystykami długu publicznego, które zaciemniają obraz, za straszenie samorządowców nałożeniem limitu na dług, co zahamowało inwestycje, oraz opary absurdu wokół akcyzy na tytoń.
Nominowani w kategorii Przedsiębiorca
Marcin P.
Za stworzenie Amber Gold, największej piramidy finansowej w historii Polski i oszukanie tysięcy osób poszukujących gwarantowanego zysku ze złota.
Grzegorz Leszczyński
Za nietrafione inwestycje, m.in. w akcje DSS i Sky Club, które doprowadziły niegdyś prężną grupę finansową na skraj bankructwa. Za forsowanie emisji tanich akcji dla menedżerów.
Konrad Jaskóła
Za doprowadzenie na skraj bankructwa największej polskiej firmy budowlanej, co skończyło się koniecznością wyjęcia 278 mln zł z kieszeni podatnika.