Antyrządowa manifestacja w Grecji

PAP
opublikowano: 11-09-2010, 22:19

Ok. 20 tys. osób uczestniczyło w sobotnich manifestacjach przeciw rządowej polityce oszczędności. Protesty odbyły się w  Salonikach, gdzie premier Jeorjos Papandreu wygłosił tradycyjne przemówienie, w  którym zapowiedział politykę społeczną na przyszły rok.

Papandreu w ogłosił, że podatek od dochodów dla firm zostanie zmniejszony z 20 do 24 procent, co ma zwiększyć inwestycje i konkurencyjność. Premier zamierza także otworzyć dostęp do takich zawodów, jak notariusze, farmaceuci, kierowcy ciężarówek i taksówkarze. Zapowiada również deregulację rynku energetycznego, wyznaczenie celów prywatyzacyjnych i uproszczenie wydawania licencji na działalność gospodarczą.

Według policji w manifestacji poprzedzających przemówienie premiera udział wzięło ok. 20 tys. osób, które przemaszerowały głównymi drogami miasta do parku, gdzie odbywały się coroczne targi międzynarodowe, na których premier wygłosił przemówienie.

Policja musiała użyć gazu łzawiącego, gdy młodzi demonstranci zaatakowali funkcjonariuszy. Nikogo nie aresztowano, lecz tuż przed rozpoczęciem manifestacji policja przesłuchała 20 osób, w tym 15 obcokrajowców: Hiszpanów, Włochów, Brytyjczyków i Portugalczyka, którzy przybyli do Salonik na znak solidarności z Grekami.

Do demonstracji w drugim co do wielkości mieście Grecji wezwały główne związki zawodowe oraz partie prawicy. "Syndykaty nie zgadzają się z polityką ekonomiczną i społeczną rządu" - powiedział Spiros Papaspiru, przewodniczący związku zawodowego ADEDY, reprezentujący pracowników państwowych.

W tym roku manifestantów było dwa razy więcej niż przed rokiem. Jak pisze agencja AFP, jest to oznaka braku poparcia społeczeństwa dla środków oszczędnościowych przyjętych przez rząd w zamian za pożyczkę z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 110 mld euro.

"Chcą, żeby ludzie płacili, ale to przedsiębiorcy i bankierzy zabrali te pieniądze" - tłumaczył 24-letni Manolis Spatis, absolwent ekonomii, który na demonstrację przyjechał z Aten. Emerytowana profesor ekonomii Maria Styllu skarżyła się, że jej emerytura zmniejszyła się o 30 procent po przyjętej latem reformie systemu emerytalnego.

Również w sobotę policja aresztowała starszego mężczyznę, który rzucił butem w premiera Papandreu. Staruszek, któremu nie udało się trafić w szefa rządu, został wypuszczony, gdyż Papandreu powiedział, że nie wniesie oskarżenia.

Socjalistyczny rząd, który zdobył władzę w październiku, aby uniknąć bankructwa kraju pogrążonego w kryzysie zadłużenia publicznego, zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii Grecji.

Postanowiono m.in. wstrzymać nabór pracowników do służby państwowej, zmniejszyć zarobki urzędników, ograniczyć świadczenia socjalne i podnieść wiek emerytalny z obecnych średnio 61,3 do 65 lat

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane