Apator podzielił zeszłoroczny zysk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Apator podzielił zeszłoroczny zysk

TROCHĘ SŁABO: Kierowany przez Janusza Marzyglińskiego toruński Apator nie może zaliczyć pierwszej połowy roku do udanych. Spółka jednak liczy na znaczną poprawę wyników wraz ze wzrostem koniunktury. fot. ARC

Ostatnie WZA toruńskiego Apatora postanowiło podzielić się ubiegłorocznymi zyskami ze swoimi akcjonariuszami i przeznaczyć na dywidendę 924 tys. zł.

Tym samym udziałowcy toruńskiego producenta aparatury pomiarowej, którzy posiadać będą akcje spółki w dniu 12 lipca (zarówno imienne jak i na okaziciela), otrzymają ją 2 sierpnia w wysokości 33 gr na każdą akcję.

Zgromadzeni na obradach akcjonariusze postanowili równocześnie przeznaczyć na kapitał zapasowy pozostałą część ubiegłorocznego zysku, który wyniósł ponad 4 mln zł. W tej sprawie głosy akcjonariuszy były podzielone, gdyż niektórzy z nich opowiedzieli się za zwiększeniem kwoty przeznaczonej na wypłatę dywidendy.

WZA postanowiło także przychylić się do propozycji zarządu i dokonać zmian w statucie. Wprowadzono w nim zapis mówiący o możliwości skupowania przez spółkę własnych akcji w celu ich umarzania. Po dokonaniu rejestracji nowego statutu, następne WZA będzie mogło podjąć w sprawie ewentualnego umarzania akcji stosowną decyzję.

W statucie umieszczono także zapis, w którym ograniczono możliwość zamiany akcji imiennych na akcje na okaziciela do pierwszego miesiąca każdego kwartału. Ma to na celu obniżenie kosztów związanych z konwersją akcji. Akcjonariusze opowiedzieli się także za przyśpieszeniem terminu konwersji w przypadku zgłoszenia do zamiany powyżej 100 tys. akcji.

WZA zobowiązało zarząd do sfinalizowania sprzedaży nieruchomości obejmującej 6 hektarów gruntu z zabudowaniami, na czym spółka powinna zarobić około 20 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone albo na umarzanie akcji, albo na dywidendę lub też na rozszerzenie programu inwestycyjnego. Decyzję w tej sprawie podejmie dopiero NWZA.

Po pięciu miesiącach Apator uzyskał przychody na poziomie 30,6 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 33,3 mln zł. Niższe przychody i równoczesny spadek rentowności operacyjnej spowodowały drastyczny, bo aż 65-proc. spadek zysku na poziomie netto. Wyniósł on na koniec maja zaledwie 632 tys. zł, gdy rok wcześniej zamknął się kwotą 1,82 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apator podzielił zeszłoroczny zysk