Apator ukarany za opcje

KZ
opublikowano: 18-04-2012, 00:00

GIEŁDA

Regulator rynku nierychliwy, ale sprawiedliwy. Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Apator, kierowany przez Janusza Niedźwieckiego, 150 tys. zł kary za niewykonanie obowiązków informacyjnych. Chodzi o słynną sprawę opcji walutowych, które w latach 2008-09 wpędziły wiele giełdowych spółek w kłopoty finansowe, a ich akcjonariuszy — w głębokie straty. Jedną z takich firm był właśnie toruński producent liczników.

Komisja wytknęła zarządowi spółki, że nie ujawnił inwestorom informacji o zawieraniu terminowych transakcji walutowych na kwoty, które przekraczały planowane wpływy z eksportu. Niosło to za sobą ryzyko poniesienia dużych strat. KNF ukarała w sumie kilkanaście spółek z GPW i kilku ich menedżerów. Łączna wysokość kar to ponad 2 mln zł, niewiele, biorąc pod uwagę straty w portfelach akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu