Apel o poparcie reformy rynku cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-09-2005, 19:13

Organizacje skupiające producentów napojów i słodyczy zaapelowały do premiera Marka Belki, ministra rolnictwa i ministra gospodarki o poparcie proponowanej przez Komisję Europejską reformy rynku cukru - poinformowała w komunikacie w czwartek Polska Federacja Producentów Żywności. Reforma tego rynkuma m.in. prowadzić do obniżenia ceny cukru.

Organizacje skupiające producentów napojów i słodyczy zaapelowały do premiera Marka Belki, ministra rolnictwa i ministra gospodarki o poparcie proponowanej przez Komisję Europejską reformy rynku cukru - poinformowała w komunikacie w czwartek Polska Federacja Producentów Żywności. Reforma tego rynkuma m.in. prowadzić do obniżenia ceny cukru.

    Apel wystosowało Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności, Krajowa Izby Gospodarcza "Przemysł Spożywczy", Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych "POLBISCO", Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy".

    Reforma przewiduje m.in. redukcję minimalnej ceny cukru w UE o 39 proc. w ciągu dwóch lat - od 2007 roku - oraz o 42,6 proc. ceny buraków cukrowych.

    Zastrzeżenia do proponowanej przez Komisję Europejską (KE) reformy unijnego rynku cukru ma siedem krajów członkowskich UE, w tym Polska; część z nich uznaje proponowaną redukcję ceny minimalnej o 39 proc. za zbyt dużą.

    Organizacje produkujące napoje i słodycze uzasadniają swoje postulat tym, że społeczeństwo ponosi wysokie koszty ekonomiczne obecnej organizacji rynku cukru, która nie ma nic wspólnego z regułami wolnego rynku. Jej koszty - zdaniem przedstawicieli tych organizacji - obciążają każdego obywatela UE i wpływają negatywnie na konkurencyjność wielu branż żywnościowych.

    W ich opinii, obniżenie ceny cukru będzie miało pozytywne skutki dla konsumentów - 50 proc. cukru w Polsce zużywanych jest w gospodarstwach domowych.  Jak zaznaczyli, pozytywne skutki reformy odczują także  polskiefirmy. "Obniżka ceny jest sprawą kluczową dla setek polskich małych i średnich firm produkujących czekoladę, wyroby ciastkarskie, inne wyroby cukiernicze oraz napoje. Cukier stanowi dla nich od 30 proc. do 50 proc. kosztów produkcji" - napisano w komunikacie.

    Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk uważa, że dla Polski ta reforma w obecnej formie jest nie do przyjęcia. Największe zastrzeżenia Polski - jak zaznaczył niedawno - budzi propozycja wysokich rekompensat dla producentów cukru, którzy zrezygnują ze swojej działalności.

    "Zaproponowane rekompensaty mogą mieć negatywny wpływ na rynek cukru w naszym kraju. Obawiamy się, że będą dla inwestorów zachętą do likwidacji cukrowni, a nie do ich modernizacji" - podkreślił minister po wrześniowych konsultacjach z KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane